Tragédie v Tucsonu a hon na čarodějnice

12. ledna 2011 v 18:45 | Dandy |  Politika
SarahPAC
Masakr v arizonském Tucsonu a s ním spojený útok na kongresmanku Gabrielle Giffordsové se nejspíše zapíše do novodobých dějin podobně černým písmem jako teroristický útok v Oklahomě z roku 1994. Některá americká média okamžitě pasovala do role spoluviníka útoku v Tucsonu také neúspěšnou kandidátku na víceprezidenta Sarah Palinovou. Okamžitě po útoku se totiž vyrojily spekulace, že útok může být spojený s výzvou Sarah Palinové na odstranění kongresmanů, kteří podpořili návrh zdravotnické reformy. Obvody "kongresmanů na odstřel" byly vyznačeny zaměřovacím křížem.
Jedná se o způsob politického boje, který je přinejmenším na hraně. Je však potřeba si uvědomit, že počátky negativní politické kampaně očerňující soupeře sahají v USA až do samotného počátku existence Spojených států. Voliči jsou obvykle vůči výzvám obsaženým ve sděleních očerňujících protivníky imunní a dvojnásob to platí i o Americe s 200letou tradicí negativních kampaní.
Samotný pachatel útoku měl navíc ke smýšlení skalních republikánů daleko: Sám sebe považoval za ateistu s nihilistickými sklony a měl problémy s drogami. Jednalo o člověka psychicky narušeného a útok by spáchal dříve nebo později bez ohledu na výzvy z okolí.
Pachatel Jared Loughner zřejmě ani o existenci mapy označené zaměřovacími kříži neměl nejmenší tušení. Nebyl sympatizantem Sarah Palinové a ve volbách v roce 2006 a 2008 byl registrovaný jako nezávislý.
Jediné, co ho přimělo k útoku, byla patologická nenávist ke Gabrielle Giffordsové, kterou pociťoval od návštěv jejího mítinku na konci roku 2007, tedy předtím než vešlo jméno Sarah Palin ve známost.
Pokud někdo z útoku vytěží politický kapitál, budou to právě Obamovi demokraté. Útok na Gabrielle Giffordsovou může ve voličích vyvolat něco, čemu se říká "efekt Pima Fortuyna," pojmenovaný podle nizozemského politika radikálně odmítajícího imigraci. Po jeho zavraždění obsadila jím nově založená strana LPF fenomenální druhé místo v parlamentních volbách. Útok patrně vyvolá u řady voličů sympatie k Giffordsové, a to i u takových, kteří by ji a demokraty vůbec za normálních okolností nevolili. Budou-li se v dohledné volbě konat doplňovací volby do jejího okrsku, mají demokraté vítězství prakticky jisté, ať už nominují jako kandidáta kohokoliv.
Sarah Palinová rozhodně není kdovíjak geniální politik a "zaměřování" politických protivníků je i v prostředí amerických drsných negativních kampaní přinejmenším na hraně. Útok Jareda Loughnera navíc ostře odsoudily všechny politické špičky bez rozdílu politické příslušnosti. Spojování útoku s kampaní organizovanou Sarah Palinovou je jedním z x častých prohřešků novinářů: Hledáním souvislostí tam, kde ve skutečnosti žádné nejsou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama