Obamovy vánoční dárky

10. ledna 2011 v 8:18 | Dandy |  Politika
Ač se to po katastrofální porážce demokratů ve volbách do Kongresu může zdát neuvěřitelné,
už v prosinci loňského roku si Obama možná otevřel cestu ke svému znovuzvolení. V posledním měsíci loňského roku si mohl během tzv. lame duck session připsat hned tři úspěchy: Podařilo se mu prosadit tzv. stimulační balíček 2 a zároveň ponechal daňové škrty z Bushovy éry, což lze chápat i jako snahu uspokojit ztracené středové voliče a určitý pokus vyjít vstříc republikánům a získat tím auru nadstranickosti.
Podařilo se mu také senátem protlačit smlouvu START II o snížení počtu jaderných zbraní. Smlouva má sama o sobě relativně malou důležitost. Zvláště pokud si uvědomíme, že bipolární uspořádání světa s dvěma dominantními jadernými velmocemi už je dávno pryč. Přesvědčení, že když budou USA "příkladem" ostatním, tak ostatní země (rozuměji státy jako Írán či KLDR ) budou také odzbrojovat, není ničím jiným než zbožným přáním.
Lepší označení než PR úspěch pro schválení této smlouvy nalézt nelze.
Třetici úspěchů zakončuje zrušení politiky "don´t ask, don´t tell" vůči homosexuálům sloužícím v nejkonzervativnější americké instituci - americké armádě. Tímto nejkontroverznějším krokem si Obama zamýšlel uspokojit své skalní liberální voliče.
Vánoční studená sprcha vzala republikánům vítr z plachet. A problémy republikánů nekončí: Přestože republikáni nyní ovládají část Kongresu, užívá Obamův tábor tradiční levicové taktiky obcházení legislativy skrze nařízení a regulace přes různé instituce: Tak například: Do Obamovy zdravotní reformy se nepodařilo zahrnout tzv. sekce 1233 poradenství o ukončení života. Netrval ani rok a nařízení v tichosti prosadil úřad Medicare. Nemluvil náhodou Obama ve své předvolební kampani i o větší transparentnosti?
Obamovo posunutí do středu není nic jiného než politické divadlo na voliče. Asi nejpalčivějším problémem republikánů je jejich neschopnost najít adekvátního kandidáta pro příští prezidentské volby. Okoukané staré tváře typu Newta Gingricha oslovit nedokážou v době odporu části voličů vůči starým tvářím republikánského establishmentu, ztělesněném v hnutí Tea Party. Ani Tea party však nemusí být řešením absence nových tváří. Někteří kandidáti, které Tea Party podporovala, byli pro svoji kontroverznost těžko volitelní. Pro srovnání, právě dva roky před prezidentskými volbami začala vycházet politická hvězda Baracka Obamy, nyní je na republikánské straně člověk s podobnými ambicemi v nedohlednu.
Republikáni vyhráli mid-term elections především díky Obamovým chybám. Rétorika založená na vymezování se vůči politice stávajícího prezidenta může být úspěšná u voleb druhého řádu, ale ne u prezidentských voleb. Demokratický "loser" z roku 2004 senátor John Kerry, který založil svoji rétoriku hlavně na odporu vůči Bushově politice, by o tom mohl republikánům vyprávět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Coach Sunglasses Coach Sunglasses | E-mail | Web | 23. června 2011 v 11:25 | Reagovat

I have thought so much about this blog, thank you for your share, if any question, I will be here again to review it. Thank you.

2 Coach Sunglasses Coach Sunglasses | E-mail | Web | 23. června 2011 v 11:25 | Reagovat

Thank you for the information ..well appreciated!

3 Tom Tom | 17. října 2011 v 21:39 | Reagovat

extra tipy na vánoční dárky naleznete na http://www.vanocnisen.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama