Koupené volby

11. ledna 2011 v 21:53 | Dandy |  Společnost
mapa
Specifikem komunálních voleb v Česku bývá úspěch neparlamentních politických subjektů. Jedná se zčásti o místní sdružení, četná hnutí sdružující "nezávislé" a také o strany, pohybující se mimo parlamentní půdu.
Příčinou je jednak malý dosah působení velkých stran zejména v menších obcích. Svoji roli však hraje i fakt, že voliči často mají zmíněná místní sdružení či menší strany jsou "čistší" než ty parlamentní.
Nejpozději letošní komunální volby však ukázaly, že toto mínění může být v některých případech hrubě zkreslující. "Nestranická" uskupení mohou skrývat i lidi s pochybnou pověstí či minulostí. Na několika místech (jmenovitě Krupka, Jirkov, Roudnice n. Labem a Český Těšín) docházelo k nakupování hlasů. Vedle ČSSD, která nakupovala hlasy v Jirkově a při opakovaných volbách v sobotu také Českém Těšíně, byly pachateli tohoto nezákonného jednání ve dvou případech právě místní sdružení a v dalších dvou i menší neparlamentní strany. Z důvodu prokázaného kupčení s hlasy se nové volby konaly v Českém Těšíně a některých obvodech měst Jirkov a Roudnice nad Labem. O podobě a rozsahu dalších voleb v Krupce zatím Ústavní soud nevynesl definitivní verdikt.
Pojďme se postupně podívat na okolnosti v jednotlivých městech, v nichž se v sobotu 9. ledna konaly nové volby.
Zastavme se nejprve v Českém Těšíně, který je specifický tím, že na kupčení se zde podílela dvě (opoziční) uskupení ČSSD a SOS pro Český Těšín.
SOS pro Český Těšín kandidovala pod hlavičkou Strany pro otevřenou společnost. Nejedná se však na o subjekt vzniklý z iniciativy pochybných podnikatelů. SOS je malá středová liberální strana, podobnou dnes již zaniklé Unii svobody. Vznikla na troskách neúspěšného Občanského hnutí a patří k řadě x dalších stran lákajících voliče z řad "pravdy a lásky" na hesla o slušnosti v politice. O to více překvapí, že lídrem kandidátky byl Stanislav Kuś, jemuž byla prokázána spolupráce s StB.
K případům uplácení však docházelo i během lednových voleb, přestože rozsah byl nejspíše mnohem
menší než při podzimním termínu. Obě uskupení navíc zaznamenala v lednu horší výsledek a mají nyní každá o mandát méně. Původně vítězná ČSSD klesla z vítězné pozice až na druhé místo a s třetím místem se musela spokojit původně stříbrná SOS.
Není ale jasné, zda budou volby tentokrát platné, protože i tentokrát bylo zaznamenáno několik stížností na průběh voleb.
Nyní se přesuňme z česko-polského pomezí na druhý konec republiky do severních Čech. Výsledek v Krupce budeme znát až po skončení dalších voleb, které se budou konat až po rozhodnutí Ústavního soudu. Hlasy převážně romského obyvatelstva zde nakupovalo sdružení České strany národně sociální a nezávislých kandidátů.
Milada Horáková a další zesnulí členové kdysi jedné z předních stran na československé politické scéně se musí dnes obracet v hrobě, pokud vidí praktiky těch, kdo se zaštiťují jménem jejich strany.
Nejméně problémovým místem se v opakovacích volbách ukázal být Jirkov, kde se volilo pouze ve třech okrscích a žádné incidenty zde nebyly zaznamenány.
Naopak Roudnice nad Labem se stala místem, kde volby sdružení, které těžilo z uplácení voličů, naopak posílila. Rozhodnutí ÚS se zde ukázalo být kontraproduktivní. Přestože se zde dodatečné volby konaly pouze v jediném okrsku, zapsalo se do něho před volbami několik desítek nových lidí.
Zisk sdružení Roudničané se v tomto okrsku zvýšil z 9,80 % hlasů na 22 % a díky tomu získalo jeden mandát navíc.
Nakupování voličů vede k celkové degradaci demokratického procesu. Nejde ale o nic nového. Už za dob Rakousko-Uherska docházelo k uplácení voličů. Neuplácelo se však jen penězi, ale i zvaním na hostiny a od z té doby je také známo označení "uzenkové mandáty." Je také potřeba připomenout, že upláceni nebyli voliči z nižších vrstev, protože ke zmíněným praktikám docházelo ještě v době neexistence všeobecného volebního práva, kdy volit mohli jen ti movitější. Tyto špinavé praktiky lze ještě omluvit jako jednu z dětských nemocí rodící se demokracie a ve srovnání s mafiánskými praktikami dnešního kupčení budí povídání o machinacích na konci 19. století spíše úsměv.
V souvislosti s opakováním voleb a potíráním uplácení nám navíc vyvstávají dva problémy:
Prvním z nich je dokazatelnost podvodného jednání u soudu. I bez přímých důkazů může být podvodné jednání jasné, nicméně pokud se ho nepodaří prokázat před příslušnými justičními orgány, spravedlnost je zcela bezzubá. Druhým je samotná podstata opakování voleb. Časté volby jsou často příčinou nestabilního politického prostředí na všech úrovních. Nikdo neví, kolik opakování voleb je potřeba k tomu, aby se uplácení podařilo zcela vymýtit či potenciální pachatele častým konáním voleb alespoň finančně zruinovat a tím je odradit od dalšího konání.
Jedinou spolehlivou prevencí proti volebním podvodům je neúplatnost voličů a vybudování zdravé občanské společnosti, která se dokáže různými iniciativami podobným praktikám postavit. Někteří se i po více než 20 letech demokracie mají stále čemu učit. Vždyť přijetím úplatku za hlas se občané dobrovolně vzdávají jednoho ze svých základních práv - svobodně vyjádřit svůj názor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 idling idling | Web | 8. září 2016 v 15:32 | Reagovat

rychlá pujcka online otrokovice 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama