Soumrak konzervativních demokratů

16. listopadu 2010 v 17:51 | Dandy |  Politika
Blue Dog Democrats Emblem
Demokraté bývají mimo USA vnímáni jako strana sociálně liberální, stojící spíše nalevo, která na opačné straně Atlantiku suplovat úlohu evropských sociálně demokratických stran. Ve srovnání s Evropou se však jedná o stranu spíše středovou, které je z českých stran programově asi nejblíže Strana zelených.
Výsledky listopadových kongresových voleb skončily vítězstvím pravicových republikánů, což svádí k interpretaci výsledků jako prohře demokratů coby představitelů levice. Skalní voliči však demokratům zůstali a například v New Yorku zvítězili v několika okrscích demokratičtí kandidáti do Sněmovny reprezentantů s impozantním ziskem více než 90 % hlasů.
Mnohem méně se už mluví o prudkém poklesu podpory demokratů, náležejících k platformě Blue Dog Democrats. Z původního počtu 54 zástupců jich přežilo listopadovou republikánskou tsunami pouze 26. Ztráta téměř 30 zástupců z této demokratické frakce se prakticky rovná polovině z celkových více než 60 ztracených křesel ve Sněmovně reprezentantů.
Blue Dog Democrats jsou v rámci své strany specifičtí tím, že svými postoji příliš nekonvenují průměrným voličům demokratů. Levicovějšími demokraty jsou proto považováni za přestrojené republikány. Platforma "modrých psů" totiž sdružuje demokraty s názory centristickými či dokonce konzervativními. Vznikla v roce 1995 poté, co republikáni získali po několika dekádách vládu nad oběma komorami Kongresu. Zakladatel platformy Pete Green tehdy reagoval na přílišné vychýlení demokratů doleva, které je mělo připravit o voliče. Název Blue Dog Democrats má být narážkou na výraz Yellow Dog Democrats. Abraham Lincoln tak označil voliče na jihu, kteří by dle jeho slov volili demokraty i v případě, že by za ně kandidoval žlutý pes.
Samotná historie konzervativních demokratů však sahá mnohem dále. Právě zmíněné jižanské státy byly kdysi baštami demokratů. Díky společenským změnám, které nastaly od 60. let, jsou ale postupně vytlačováni republikány. V dobách, kdy bylo pro republikány nemožné ovládnout Kongres, představovali konzervativní demokraté přirozené spojence pro vlády republikánských prezidentů, jakými byli Richard Nixon, Ronald Reagan či George Bush starší.
Vše se ale změnilo v roce 1994 po tzv. Gingrichově republikánské revoluci, kdy republikáni ukázali svoji schopnost získat voliče pro dosažení většiny na Kapitolu. Historická úloha "modrých psů" tím skončila dříve než přišli ke svému jménu.
Současný trend nasvědčuje tomu, že demokraté budou v konzervativních revírech spíše již jen paběrkovat.
Přestává už platit, že názorové rozdělení v USA není dáno ani tak stranicky, jako spíše geograficky. Rozdíly mezi republikány a demokraty nabírají čím dál tím více konkrétní obrysy a stávají se mnohem více čitelnějšími pro voliče.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama