Proč konzervativci nejsou fašisti

30. listopadu 2010 v 20:34 | Dandy |  Politika
Na konzervativce bývá z levicových pozic často nahlíženo jako na jen o trochu umírněnější fašisty.
Oblíbený způsobem levicových proponentů, jak umlčet konzervativní argumenty a vůbec veškerá tvrzení, vymykající se mantinelům politické korektnosti je prohlásit je za rasistické či fašizoidní. Tím se stanou taková tvrzení společensky nepřijatelnými.
Bývalý americký prezident George Bush byl globálním plebsem, levicovou intelektuální elitou i politiky nesčetněkrát přirovnáván k Hitlerovi.
Nálepku fašisty si vysloužil i jeho republikánský předchůdce Ronald Reagan, když začal v levicovém Hollywoodu vystupovat proti rudým.
Byli ale fašisté, resp. nacisté konzervativní? Mohli se u nich konzervativci v něčem inspirovat?
Začněme nejdříve u fašistů. Fašismus požadoval radikální přeměnu společnosti podle ideologických svých ideologických požadavků. Cílem bylo zbořit vše staré a na troskách vybudovat novou společnost. Tím fašismus popírá jednu z hlavních premis, na nichž je konzervatismus postaven - skepse k radikálním změnám ve společnosti a vůbec odmítání všech forem sociálního inženýrství, které hlásají zpravidla levicové a totalitní ideologie.
Konzervativní myšlení je relativně pestré a v mnoha otázkách mají různé odnože konzervativního myšlení odlišné názory, viz například postoj k válce v Iráku, míra zasahování státu do ekonomiky či způsob ochrany životního prostředí. Na odmítnutí ideologizovaného vidění světa se ale shodnou prakticky všichni konzervativci bez rozdílu.
A jak se má konzervatismus k nacistické ideologii hitlerovského Německa? Zde je nutné jít až k samotným kořenům nacistického hnutí. Inspiraci čerpali nacisté u mládežnického hnutí Wandervögel (Tažní ptáci). Hnutí vzešlo z německého romantismu. Jejich hlavní myšlenkou bylo nacistické "Blut und Boden", tedy sepjetí krve a půdy, opěvování venkovského života a odmítání městské "ciivilizace" na straně druhé. Vedle toho, že jeho příznivci odmítali industriální společnost, vyznávali životní styl podobný hippies. Kromě čistoty přírody hlásali i čistotu rasovou, z níž vyplýval i antisemitismus některých skupin "tažných ptáků."
Když pomineme skutečnost, že s mnohými myšlenkami Wandervögel by se ztotožnili i dnešní zelení politici, tak za zmínku stojí, že odmítali buržoazní trojici "domov, škola, kostel."
Netřeba zmiňovat, že minimálně domov a kostel patří mezi instituce, které jsou konzervativcům svaté. Domov představuje symbol rodiny coby základní jednotky společnosti a kostel má vyjadřovat úctu ke křesťanstvím a jeho hodnotám, které jsou hlavním pilířem společnosti.
V nacistické písni Horst Wechsel Lied jsou mimo jiné opěvováni "kamarádi, které zastřelila rudá fronta a reakce." Reakcí bývají v hanopisech míněni zpravidla lidé konzervativního smýšlení. Jak fašisté, tak nacisté, sice svorně odmítali komunismus, ale mnohem více společných jmenovatelů: Odmítání "reakčních" konzervativců, ale i totalitní praktiky uvnitř států stižených těmito ideologiemi.
Kritici konzervativců z řad levice by měli přestat hledat fašisty v řadách konzervativců a začít s jejich hledáním u některých svých ideových předchůdců.
Platí to zejména o tzv. zelené levici. Zelenými tolik adorovaný Richard Klages, který o více než o jedno století předběhl v myšlení lidi jako je Al Gore, byl také zapřisáhlým antisemitou, a tedy můžeme říci, že i protonacistou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Honza Pikna Honza Pikna | 1. prosince 2010 v 21:01 | Reagovat

Mám rád sociální inženýrství! :) Spolu s Ježíšem Kristem (největším sociálním inženýrem všech dob) si velice užíváme práci s lidmi a s jiskrou v oku sledujeme pokroky, kterých i na základě našich podnětů dosahují :)

2 Dan Rejman Dan Rejman | 1. prosince 2010 v 21:31 | Reagovat

Docela odvážné prohlašovat Ježíše Krista za největšího sociálního inženýra všech dob :-) Ježíš Kristus ale rozhodně neměl za hlavní cíl být společenskou či politickou autoritou. Přišel, aby přinesl spasení a proměnil lidská srdce, společenské a politické otázky byly mimo jeho kompetence - viz "co je Boží, dávejte Bohu, co patří císaři, dávejte císaři." A jak také sám řekl: Moje království není z tohoto světa.
Jinak sociální inženýrství v totalitních režimech nadělalo více škody než užitku. Přineslo sice pokrok, ale za obrovskou cenu ve srovnání se sovbodnými zeměmi, kde se k němu dobrali samovolným vývojem a nenásilnými prostředky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama