Nejasná budoucnost ODS a TOP 09

24. listopadu 2010 v 20:43 | Dandy |  Politika
ODS TOP 09
Do letošního roku hrála neotřesitelnou roli hegemona české pravice ODS. Letošní parlamentní volby znamenaly šok nejen pro ODS, která získala hlas pouhé pětiny voličů a ve své dosavadní baště Praze ji porazila teprve rok stará TOP 09, která skončila s nevelkým odstupem za ODS na třetím místě. ODS, která původně TOP 09 podporovala jako stranu schopnou pojmout zbytek pravicových voličů, nechala vedle sebe vyrůst nebezpečného konkurenta.
Vzestup TOP 09 však nepotvrdily komunální a senátní volby. S výjimkou Prahy a Zlína se topce nepodařilo zvítězit v žádném větším městě a na mnoha místech dokonce spíše paběrkovala. Zatímco ODS získala více než 5000 zastupitelů, topka pouze o něco více než 1500. Dosáhla však mnohem lepšího výsledku než v minulosti strany ODA, US-DEU či SZ, které zaujímaly podobné postavení v českém stranickém systému jako nyní TOP 09. Oslovovaly spíše liberální středové či pravicové voliče, kteří z různých důvodů odmítali volit ODS.
Na nízkém výsledku mělo podíl několik příčin. Strana si dosud nedokázala vytvořit širší síť místních organizací, a proto nedokázala ve většině menších obcí sestavit kandidátky. TOP 09 se navíc potýká s nízkou stranickou identifikací vlastních voličů. Nesmíme také zapomenout, že voliči topky se rekrutují většinou z řad mladých lidí a mladší voliči bývají zpravidla velmi nedisciplinovaní.
V senátních volbách získala pouhé dva senátory. V tomto případě nemůže strana omlouvat svůj nízký výsledek svoji krátkou existencí. V parlamentních volbách dokázala, že je možné otřást postavením jedné ze dvou nejsilnějších stran. Kromě toho se topka podobně jako ODA snaží prezentovat jako strana založená na osobnostech, což by jí mělo právě v senátních volbách pomoci.

TOP 09 nedokázala konkurovat ODS a výsledky nasvědčovaly spíše tomu, že topka bude kráčet spíše ve šlépějích ODA a získání pozice pravicového hegemona je pro ni více než nepravděpodobné.
Vraťme se však nyní k ODS, jejíž volební lídr Petr Nečas po vyhlášení výsledků voleb prohlásil, že jeho strana přijímá výsledek s pokorou. Nečasova snaha obnovit nepříliš dobrou reputaci ODS, způsobenou propojením některých jejich členů s tzv. kmotry ale narazila na odpor vedení pražské ODS. V Praze zažila ODS historický výprask, ale to jí nebránilo sestavit koalici s ČSSD coby stranou s podobně pošramocenou pověstí. Voliči ODS, kteří doufali v katarzi pražské ODS, musejí nyní zažívat deziluzi. Svým počínáním si pražská ODS říká o ještě větší výprask a vrhá tím špatný stín na celou stranu.
Lze namítnout, že existuje i x případů, kdy naopak TOP 09 uzavřela koalici s ČSSD i v případech, kdy by bylo možné spolu s dalšími menšími stranami sestavit středopravicovou koalici. Pražský primátor má však de facto stejné postavení jako hejtman. Na důležitosti a celkové prestiži jeho funkci přidává i fakt, že stojí v čele hlavního města.
Lehké vyhlídky nečekají ani TOP 09. Karel Schwarzenberg se už nechal slyšet, že už v příštích volbách kandidovat nebude, což lze chápat i jako sdělení, že už je potřeba hledat za něho náhradu. To ale bude pro topku úkol více než nadlidský. Za svůj úspěch totiž může vděčit politickému marketingu založeném na "efektu pana knížete."
Takřka polovina všech příznivců TOP 09 z řad známých osobností uvedla přímo či nepřímo jako důvod své podpory právě osobu předsedy strany. Přestože roli u některých hrála i prostá skutečnost, že někteří z nich se Schwarzenbergem dokonce znali osobně, lze podobné chování očekávat i u řadových voličů strany. Karel Schwarzenberg sice nikdy nebyl typem opravdového lídra strany, nicméně dokázal vtisknout nové straně svoji tvář a zapůsobit na voliče svojí osobností.
Jako o možném nástupci se začíná hovořit o Jaromíru Drábkovi. Drábek se však potýká s podobným problémem jako kdysi ministr zdravotnictví Tomáš Julínek: Není schopná obhájit své jednání před voliči. Ve srovnání Schwarzenbergem působí nevýrazným dojmem a je pro voliče nezajmavý.
Lepší volbou není ani první místopředseda strany Miroslav Kalousek coby člověk těšící se špatné pověsti, který je zatížený aférami z minulosti.
Na závěr lze dodat pár věcí: Topce nezbude v dohledné budoucnosti nic jiného než těžit z osobnosti Karla Schwarzenberga. Bez něho může tato strana existovat jen těžko.
ODS může doufat, že voliči zapomenou na její kotrmelce z dnešní doby a Nečas nedopadne jako kdysi Vladimír Špidla, který chtěl také dát straně přívětivější tvář, ale neuspěl kvůli slabé pozici ve straně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Pikna Honza Pikna | 26. listopadu 2010 v 23:23 | Reagovat

Zajímavé :) Ikdyž ne moc původní, ale chápu, že vyjádřit si se k tomu musel :) Co bude po Schwarzenbergovi je otázka ale každopádně bych nezapomínal na Gazdíka a Tůmu ;)

2 Dan Rejman Dan Rejman | 27. listopadu 2010 v 9:17 | Reagovat

Přiznávám, původní to opravdu příliš nebylo. :-)  Tůma je ale prozatím člověk bez větších zkušeností s politikou, takže zatím nevim, jaký bude mít do budoucna ambice. A s Gazdíkem je to prozatím komplikvaný, protože je potřeba si uvědomit, že vazba mezi TOP a STAN je více než volná a sloučení obou uskupení je zatím v nedohlednu. Mnohde dokonce kandidovaly oba subjekty v komunálkách proti sobě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama