Může být rock konzervativní?

6. října 2010 v 22:16 | Dandy |  Politika

Pro většinu lidí je rocková hudba především ztělesněním vzdoru vůči konvencím a vzpoury proti všemu, co je konzervativcům svaté. Lidé působící v rockové branži zastávají vesměs postoje liberální či levicové názory, případně kombinaci obojího. Výjimkou samozřejmě nejsou ani anarchisté.
Pokud se rockoví interpreti ve svých textech věnují politickým tématům, jejich terčem se stávají především konzervativní politici. Nezřídka mívají ostřílení rockeři pochopení spíše pro Che Guevaru a Fidela Castra než například pro George Bushe. Britští Manic Street Preachers jsou toho (bohužel) zářným příkladem.
Právě posledně jmenovaného politika si brali rockoví interpreti na mušku obzvláště často a jeho kritika nebyla ničím jiným než laciným marketingovým tahem. Propíraným tématem bylo před prezidentskými volbami v roce 2004 právě podpora kandidátů od hudebních celebrit. S nadsázkou lze říci, že country stálo na straně prezidenta Bushe a rock podporoval naopak vyzyvatele z řad demokratů dnes už polozapomenutého Johna Kerryho. Mezi Kerryho sympatizanty figurovali takoví velikáni rockového nebe jako Pearl Jam, The Offspring či R.E.M. Tvrzení však samozřejmě neplatilo 100 %. Countryové ženské trio Dixie Chicks podporovalo kandidáta demokratů a nevoli i mezi ne zrovna konzervativně smýšlejícími Američany si vysloužily podporou kontroverzního režiséra Michaela Moorea. A naopak v táboře rockerů se našli jedinci podporující tehdejšího obhájce prezidentského úřadu. Jméno Kid Rock asi většině našinců mnoho neřekne. Rocková hudba má ve své podstatě ke konzervatismu na hony.
Přesto všechno vznikly v historii rocku texty, které aniž by to jejich autoři zamýšleli, hlásaly konzervativní myšlenky jako skepse k velké vládě a podpora tradičních hodnot. V americkém konzervativním časopise National Review vyšel před čtyřmi roky článek Rockin´ the Right
s TOP 50 rockovými písněmi s konzervativním zaměřením. Níže zmíním několik nejzajímavějších z nich a výběr některých z nich byl pro mnohé přinejmenším překvapivý:
Na vrcholu "TOP 50" se octla píseň Won´t Get Fooled Again od skupiny The Who:
"There's nothing in the streets / Looks any different to me / And the slogans are replaced, by-the-bye. . . . Meet the new boss / Same as the old boss." Píseň vyjadřuje skepsi k revolucím, která je konezervativcům blízká. Co dodat více.
Šestou příčku si u autora článku Johna J. Millera vydobyla Gloria od U2. Píseň má otevřeně křesťanský motiv, což ji ještě nutně konezervativní dělat nemusí.
"Reakčnost" písně je obsažena v její části, která je zpívaná latinsky: "Gloria / In te domine / Gloria / Exultate."
Asi nejbizarnějším zástupce v celé hitparádě okupuje příčku hned o dvě místa níže než U2. Není jim nikdo jiný než Sex Pistols se svojí skladbou Bodies. Asi málokdo by od tohoto vulgárního opusu čekal,že bude konvenovat konzervativnímu světonázoru. Ale zdánlivě nemožné je skutečností. Píseň je namířená mj. proti potratům: "It's not an animal / It's an abortion."
Svého zástupce mají mezi TOP 50 také teenage-punkoví Blink-182 se svoji písní "Stay Together for the Kids."
Píseň má alespoň dle autora článku opěvovat rodinné hodnoty. "So here's your holiday / Hope you enjoy it this time / You gave it all away. . . . It's not right."
Stejné téma jako zmínění Sex Pistols využili v mnohem decentnější podobě i Cranberries se svoji pro-life písní The Icicle Melts: "I don't know what's happening to people today / When a child, he was taken away . . . 'Cause nine months is too long." Umístila se na 41. místě.
Z "úspěchu" v podobě umístění na konzervativní hitparádě, byť až na 48. místě patrně neměli příliš velikou radost již výše zmínění neopunkoví The Offspring se svoji nejznámější písní Why Don´t You Get A Job?
Dle Johna J. Millera popisuje motivy sociálních reforem.
Konzervativci preferující rockovou hudbu se tedy rozhodně nemusí obávat, že budou vždy v opozici se svými oblíbenými interprety.
Ať už je Vaše politické přesvědčení jakékoliv či žádné,
přeji hezký den, večer či noc.

P.S. odkaz na článek, kde najdete také  zbývající písně, je zde: http://www.nationalreview.com/articles/217737/rockin-right/john-j-miller


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama