Komunální volby 2010: Politické zemětřesení v malém

20. října 2010 v 23:34 | Dandy
Letošní komunální volby přinesly poměrně výrazné překreslení politické mapy, nicméně v mnohem menší míře než tomu bylo u voleb parlamentních.
Volby skončily stejně jako zatím vždy vítězstvím nezávislých.
Alespoň co se počtu mandátů týče.
Z parlamentních stran získala nejvíce zastupitelů ODS. Nicméně ta přišla o více než 2000 svých zastupitelů a v jejím případě rozhodně nelze mluvit o vítězství. Výsledky v několika velkých městech, která byla dříve jejími baštami, skončily pro stranu výpraskem. Nejpotupnější porážku utrpěla ODS v hlavním městě Praze, kde měla doposud nadpoloviční většinu v zastupitelstvu a mohla zde neomezeně vládnout. Nepříliš lichotivé byly její výsledky i například v Plzni či Českých Budějovicích.
ODS si nicméně zachovala svoji pozici hegemona na pravé straně politického spektra.
Posílila naopak ČSSD, která vydělává na nespokojenosti části veřejnosti s plánovanými či již realizovanými reformami nynější vlády. Přestože z jejího čela odešel celkové pověsti strany škodící Jiří Paroubek, strana neupustila od populismu á la boj s 30 korunovými poplatky u lékaře.
Naopak další subjekt na levici - komunisté, ztratili oproti předchozím volbám necelou čtvrtinu zastupitelů a postupně vyklízí pozice.
Oproti parlamentním volbám vyšly z bojů o místa v zastupitelstvech s mnohem hůře strany TOP 09 a VV. Prvně jmenované topce se sice podařilo uspět v Praze a ve Zlíně. Nicméně svým celkovým počtem mandátů se svým zastoupením na radnicích ani zdaleka neblíží ODS a prozatím se tedy nepotvrdily predikce, že TOP 09 by mohla vystřídat ODS v roli hegemona pravice. TOP 09 se octla v roli větší ODA.
Ne náhodou je její předseda Karel Schwarzenberg bývalým členem Aliance. TOP 09 má alespoň nyní stále slabé voličské jádro a její výsledek nasvědčuje tomu, že "topmánie" začíná v posledních týdnech upadat.

Věci veřejné jsou strana založená na vlastním politickém marketingu. Jarní parlamentní volby byly ukázkou toho, jak lze bez politického programu, s několika líbivými populistickými hesly a umně vytvořené mediální prezentaci uspět ve volbách. Naopak v komunálních volbách se mohli véčkaři přesvědčit o tom, že ani sebelepší volební kampaň straně úspěch zaručit nedokáže. Jimi vynaložené prostředky byly neúměrné celkovým výsledkům strany.
Z ostatních stran nemůžu nezmínit KDU-ČSL, kteří mají tradičně silné zastoupení v komunální politice. Křesťanští demokraté utrpěli citelné ztráty zejména v českých městech a celkový výsledek také rozhodně nelze považovat za úspěch. Podařilo se jí však dostat do 2. Kola dva senátní kandidáty, z čehož dva z nich mají velkou naději zasednout v senátních lavicích. Obnovení senátorského klubu může straně pomoci nabrat druhý dech. Rozhodně však nyní nemá KDU příliš mnoho důvodů k oslavě. Podrobněji se touto stranou budu zabývat v příštím článku po skončení druhého kola senátních voleb.
Ještě větší propad zažili letos zelení. S pouhými 150 zastupiteli se strana postupně vytrácí do marginality. Nicméně pokud se znova objeví poptávka po sociálně liberální straně, má SZ opět šanci na návrat zpět mezi relevantní strany.
Už jen krátce několik dalších stran.
Výsledek voleb nepotěšil ani Zemanovce, kteří si dělali mnohem větší ambice. Úspěšné nebylo ani uskupení Suverenita pod vedením bývalé svazačky mistryně převlékání politických dresů Jany Bobošíkové.
Za pozitivní zprávu lze považovat výsledek DSSS, která nezískala ani jediný mandát. Neuspěla dokonce ani v obcích v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde se na jaře dokázala na některých místech dostat až nad pětiprocentní hranici.
Poslední věcí stojící za zmínku je médii rozvířená diskuse o složitosti stávajícího volebního systému, resp. údiv nad tím, že křížkování není kroužkování.
Zkrátka a dobře, křížky nelze vyšachovat pro voliče nepohodlného kandidáta. Záležitosti se jako první chopil Radek John se slibem, že údajně složitý systém změní a začal volat po reformě.
Jak kdysi pravil Miloš Zeman: "Úkolem volebního systému je eliminovat pitomce." Výrok se v tomto případě nevztahuje pouze na politiky, ale i na voliče.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama