Vystřízlivění z antibushismu

22. září 2010 v 16:33 | Dandy |  Politika
George Bush
Schválně, zda se Vám podaří zodpovědět na dvě otázky: Kdo v poslední době vznesl chválu na adresu mnohdy zatracovaného bývalého amerického prezidenta George Bushe za snahu oslovit muslimy? A který člověk se odvážil na adresu zmíněného exprezidenta prohlásit, že si zaslouží mnoho úcty a zakončit svůj výrok patetickým "díky, pane prezidente?"
Bushe, na něhož se snášela kritika ze všech stran kvůli zhoršování vztahů USA s muslimským světem, se dočkal ocenění od samotného Baracka Obamy. Nynějšímu americkému prezidentu se navzdory jeho vstřícným krokům zklidnění vztahů s islámskými zeměmi příliš nedaří. Od neúspěšné snahy přimět Írán k zastavení jaderného programu až po nepříliš dobrou reputaci spojeneckých vojsk v Afghánistánu.
Druhý výrok zazněl od dvojky z Obamova prezidentského tandemu.
Ještě před dvěma roky v době vrcholící obamánie mohl těžko někdo očekávat, že se tehdy nepopulární dosluhující prezident Bush dočká takové poklony od příštího prezidenta.
Nemožné se ale po dvou letech stává realitou.
Amerika se postupně probírá z obamánie. Naopak George Bush si zpětně pomalu znovuvydobývá ztracenou popularitu.
Bush opouštěl Bílý dům jako jeden z nejnepopulárnějších prezidentů v dějinách Spojených států. V neoblíbenosti na konci svého úřadu se s ním mohli v nedávné historii poměřovat jen Richard Nixon pošpiněný aférou Watergate či Harry Truman na konci korejské války.
Nyní by si Bushe podle Public Policy Polling přálo v úřadě 52 % obyvatel státu Ohio a jen 40 % by dalo přednost Obamovi. Ohio rozhodně nelze počítat za baštu republikánů. Patří mezi tzv. swing states (státy, které tvoří jazýček navahách) a v obou volbách zde Bush zvítězil pouze s velmi malým rozdílem.
Obamova popularita se podle různých průzkumů pohybuje mezi 40 a 50 %. George Bush se po velkou část zvláště svého druhého volebního období mohl vykázat podobně nízkými a na konci ještě nižšími čísly. Rozdíl mezi oběma ale tkví v tom, že zatímco Bush se k takovému propadu "vypracoval" během pěti let, Obamovi k tomu stačily pouhé dva roky. Obama měl také ve srovnání s Bushem mnohem lepší startovní pozici, pokud jde o oblíbenost u voličů. Obamu podporovaly na začátku více než dvě třetiny Američanů a Bushe zhruba 50 %.
Do nového prezidenta byly vkládány velké naděje a o to horší je nyní vystřízlivění voličů, když se mu nedaří splnit jejich očekávání. Jeho demokraté nyní bojují o zachování většiny po nadcházejících volbách do Kongresu. Je totiž více než jasné, že
Přes všechny chyby a častá faux pas nebyl Bush tak špatným prezidentem, jak se mnozí domnívali na konci jeho úřadování v Bílém domě. Nezaslouží si proto žádné hysterické pranýřování a přihlouplé srovnávání s Adolfem Hitlerem. Naopak Obama se úspěšně zbavil nálepky "mesiáše", slibujícího "změnu" a poloboha přivádějícího davy k šílenství.  
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama