Nepříliš příznivá zpráva o stavu EU

15. září 2010 v 20:56 | Dandy |  Politika
EU Flag 2
Dovedete si představit, že by americký prezident během společného zasedání obou komor Kongresu řečnil před prázdným sálem? Asi ne. Zpráva o stavu Unie bývá ostře sledovanou událostí i v médiích mimo USA a prezident obvykle sklízí za svůj projev potlesk od zástupců své strany a naopak musí přihlížet o mnoho méně vlídného přijetí od příslušníků opozice.
Naopak v rámci EU, která se zatím nepříliš úspěšně pokouší vytvořit cosi na způsob evropské obdoby Spojených států taková věc zjevně možná je. Aby se předešlo blamáži, museli se všichni poslanci Evropského parlamentu povinně dostavit na proslov první zprávy o stavu Unie, který pronesl předseda Evropské komise José Barroso. Absentérům hrozila pokuta ve výši třetiny diet, tj. 300 Eur.
To vše jen proto, aby se europoslanci minulé úterý dozvěděli, že EU má konečně krizi za sebou, zvyšování nezaměstnanosti zpomalilo a někde dokonce již klesá. Povzbudivé. Kolik "obyčejných" Evropanů ale o Barrosově projevu vědělo? Nebylo by mnohem lepší, kdyby projev spíše než předseda EK přednesl Herman van Rompuy coby evropský prezident?

Vynucování účasti na zasedáních hrozbou sankcí je výrazem naprostého zoufalství nejvyšších představitelů jediného evropského zákonodárného tělesa. Pokus o přiblížení se USA se změnil ve frašku. Ke škodolibé radosti skalních euroskeptiků typu Jana Zahradila, který prohlásil, že z toho má legraci. Cesta k získání respektu bude pro EU ještě hodně dlouhá, podaří-li se jí to vůbec někdy. Pokud si vedení EP nedokáže získat loajalitu svých zákonodárců svoji přirozenou autoritou, těžko může EU jako celek očekávat uznání od svých obyvatel.   
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama