Justice For All?

30. září 2010 v 18:25 | Dandy |  Společnost
...AndJustice for All?
Znevýhodňování a segregace menšin, zejména černochů a zčásti také indiánů byla od
počátku až do 60. let
poskvrnou na jinak demokratických Spojených státech. Politiku segregace ukončil zákon o občanských právech a ve stejné době byla v době úřadování prezidenta Lynndona B. Johnsona zavedena tzv. afirmativní akce, u nás známá jako pozitivní diskriminace. Měla pomoci znevýhodněným skupinám začlenit se do společnosti. Nicméně krok nevzbudil zrovna pozitivní reakce například u čínské menšiny, která dříve znevýhodněná nebyla.
Celý experiment se ale postupně zvrhl ve faktické privilegování všeho, co není většinové. V amerických poměrech se to prakticky týká všech jedinců, kteří se v politicky korektní mluvě nenazývají "caucasians" (tj. nemají bílou barvu kůže) či ještě úžeji nepatří k tzv. WASP, čili "bílým anglosaským protestantům."
Excesem jsou praktiky, které se v nedávné době odehrávaly na ministerstvu spravedlnosti. Christopher Coates, který pracoval jako vedoucí odboru ministerstva spravedlnosti pro lidská práva a jeho bývalý spolupracovník J. Christopher Adams shodně vypověděli, že Obamova náměstkyně státního návladního pro lidská práva Julie Fernandez nařizovala svým podřízeným, aby se odbor zabýval pouze "tradičními případy" zastrašování voličů. Tj. pouze těch případů, kdy se oběťmi stali příslušníci menšin.
Zřejmě nejkřiklavější byl případ příslušníků černošské radikálně levicové rasistické skupiny New Black Panther Party, kteří se během voleb v roce 2008 dopouštěli zastrašování a urážení bílých voličů. Zmíněný odbor pro lidská práva se jím odmítl zabývat. Pozitivní diskriminace a politická korektnost, neoddělitelně spojená s posedlostí ochranou menšin spolu jdou ruku v ruce. Pokud se někdo dopustí bezpráví například vůči menšinovým etnikům, jedná se o rasismus, na čemž se shodnou prakticky všichni. Problém ale nastává, pokud se obětí stanou příslušníci většiny (v tomto případě běloši). V politicky korektních myšlenkových vzorcích je absolutně nemožné, aby se obětí stal člen většiny a pachatelem byl člověk náležející k dříve utlačované menšině.
Ani jedno k větší toleranci a potlačení rasismu nepřispívá. Pozitivní diskriminace v konečném důsledku spíše přispívá k privilegování menšin, což je ve stejném rozporu se zásadami demokratického právního státu jako jejich "negativní" diskriminace. I v boji s rasismem je naprosto kontraproduktivní, protože naopak umožňuje radikálním skupinám hájit své projevy obhajobou rovných práv pro všechny. Totéž platí o politicky korektním chování. Tabuizováním některých témat zamezuje věcné diskusi, a proto také rasistům paradoxně nahrává, když se mohou pro změnu pasovat do role obhájců svobody slova.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama