Zápisky z BJ 2010 3: Anarchy In The BJ

19. srpna 2010 v 18:32 | Dandy |  Osobní
Anarchy In The BJ
"Náš obrlajtnant Makovec, ten nám vždycky říkal: ,Disciplina, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí. A není to pravda? Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez discipliny. Z toho jsem vždycky měl největší strach."
(Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Díl 1. V zázemí, I. Zasáhnutí dobrého vojáka Švejka do světové války)
Ve středu byla porušena další z dávných tradic BJ kempů - celodenní výlet. Výlet obvykle trval od 9. hodin do hodin pozdně odpoledních. Středa byla studenou sprchou pro všechny příznivce výletu, coby příležitosti dát se do řeči s lidmi, s nimiž se normálně nepovídáme. Letos však netrval ani tři hodiny. Na zkrácení výletu měla kromě neochoty Američanů chodit na delší vzdálenosti také nedostatečný smysl účastníků pro dochvilnost.
Kempy s BJ nikdy ani v nejmenším nepřipomínaly prušáckou kadetní školu, což je samozřejmě dobře. Sám bych na kemp dělaný ve stylu vojenské školy v životě nejel. Dokonce můžu říci, že větší volnost je příčinou tohoto, proč kempům s BJ dlouhodobě zachovávám přízeň, ač to třeba z mých zápisků nemusí vždy vyplývat. BJ ale jakoby se začala zvrhávat do anarchie.
Právě na výletě se snad nejvíce projevila upadající disciplína valné většiny. V čas zahájení (v 15:30) přišli jen 3 lidé! Ostatní se postupně trousili jak švábi na pivo. A to Hampa tolik naléhal, abychom všichni přišli včas. Větší přirozený smysl pro disciplínu a dochvilnost také občas nezaškodí.
Výlet by nebyl tak špatný, kdyby nebylo jeho funkcí nahrazovat ten celodenní. Ve skutečnosti to však žádný výlet nebyl. Označení procházka na kofolu by bylo mnohem vystižnější. Chvíli se šlo, zastavili jsme se v podniku s názvem "Rezek" (nevím, nakolik bylo účelem této návštěvy vyvolat u pamětníků reminiscenci na kemp v lázních Rezek v roce 2006) a šlo se zpátky. Pár hochů si cestu zpestřovalo házením frisbee uprostřed davu. Snad jen náhoda nedovolila tomu, aby někomu neustřelili hlavu.
Přestože výlet byl tak krátký a nenáročný i pro zhýčkané Američany, absence účastníků byla kolem 20 %. Na celodenních výletech se většinou stává, že chybí max. 1-2 lidi, ale letos jich byla celá kohorta. Jeden účastník kempu nebyl daleko od pravdy, když prohlásil, že třetina účastníků kempu je nemocná. English camp byl spíše kempem pro marody. Zajímavé by bylo srovnání, pokud by se v blízkém místě konal kemp pro lidi v důchodovém věku. Kde si myslíte, že by byla nemocnost větší?
Od výletu jsem čekal více. Alespoň jednou v týdnu jsem chtěl sehnat noviny, ale na cestě nebyly nikde k dostání………
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama