Opravdu jsou mladí Češi takoví pravičáci?

31. července 2010 v 21:12 | Dandy |  Společnost
Lib
O údajné pravicovosti mladých Čechů už jsem psal v jednom ze svých předešlých článků. Na tom, co jsem v něm psal, bych prakticky nic neměnil. Je však potřeba  doplnit ještě několik věcí.
Pro začátek bych nejprve shrnul jeho obsah. Slovo levice vyvolává u mladší generace asociace s komunismem.
Vystupování představitelů největší levicové strany v Česku - ČSSD také příliš nepřispívají k rehabilitaci pojmu levice v očích později narozených Čechů. Od napsání zmíněného článku se však změnila jedna věc: Z čela ČSSD odešel Jiří Paroubek, který byl ztělesněním všeho, co na ČSSD mladší jedince tolik odpuzovalo:
Arogantní vystupování, papalášské manýry, přezíravý postoj k mladým a odporný slovník normalizačního komunistického funkcionáře. Pouhý odpor k levici by ale zdaleka nemohl stačit k dlouhodobé oblibě pravicových či přinejmenším nelevicových stran.
V Česku hrají při pravolevém dělení hlavní roli ekonomické otázky. Zatímco levice prosazuje větší zásahy státu do ekonomiky a sociální stát, pravice intervencionismus státu odmítá a staví na individualismu. Většině mladších voličů je bližší spíše model prosazovaný pravicí.
U nově vzniklé strany TOP 09 sehrála významnou úlohu i osoba Karla Schwarzenberga, u něhož si strana dokázala vybudovat až nezdravý kult osobnosti. Řada převážně mladých voličů se rozhodla vhodit hlas této straně právě kvůli zmíněnému aristokratovi, aniž by si přečetla volební program.
Pravicovost má však i svůj společenský rozměr. Většina pravicových stran se alespoň proklamativně označuje za konzervativní. Platí to i v případě ODS a TOP 09. Obě se považují za konzervativní a u obou nechybí v jejich programech ani povinná vágní zmínka o odkazu na křesťanské, resp. židovsko-křesťanské dědictví. Nutno dodat, že obě strany praktikují svůj konzervatismus prakticky výhradně ve fiskální politice, čili v už dříve zmíněné oblasti ekonomiky. Spíše než konzervativci jsou ODS s TOP 09 klasickými liberály 19. století.
Smýšlení většiny voličů z mladších ročníků je navíc liberální a sekulární. Volební programy stran zajímají málokoho z nich. Pokud by se však obě pravicové strany chtěly přiblížit průměrnému voliči ne staršímu než 30 let, měly by zmínku o konzervatismu a odkazu na křesťanské dědictví vypustit úplně.

Před čtyřmi roky to byla právě ODS, která měla z parlamentních stran hned po komunistech nejsekulárnější a sociálně nejliberálnější voličstvo.
Nejinak tomu pravděpodobně bylo i letos, přestože zatím neexistuje žádný průzkum, zaobírající se touto problematikou. I TOP 09 oslovovala spíše mladší velkoměstské liberální a sekulární voliče. Bývalí voliči KDU představovali pouze 5 %  celého elektorátu strany.
Příkladem zpochybňujícím pravicovost mladých Čechů je postoj k prezidentským volbám v USA před 2 roky. Komu si myslíte, že fandili více? Velmi umírněnému pravicově konzervativnímu republikánovi Johnu McCainovi, nebo poměrně radikálnímu levicovému liberálu Baracku Obamovi? Správná odpověď je samozřejmě ta druhá.
  
Pokud by se mělo dát oněm mladým "pravičákům" nějaké souhrnné označení, nejlépe by je vystihoval termín vypůjčený od prostředí americké politiky - liebertarian. Za libertariany jsou považováni lidé požadující minimální vměšování státu do všech oblastí lidské činnosti. Ve společenských otázkách však zastávají postoje blízké tzv. Nové levici, konzervatismus na hony vzdálené. Nelze se proto divit, že v tamních konzervativních kruzích pohlíží na libertariany s patřičnou nedůvěrou. Americký konzervativní autor Russel Kirk nazval libertariany "filozofickými anarchisty v buržoazním dresu." Mladí Češi jsou tedy mnohem levicovější, než jsou si ochotní připustit. Víc než si myslíte……
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama