Obamovo déjá vu

12. června 2010 v 15:50 | Dandy |  Politika
Obama Official portrait
Málokomu se podařilo takovým způsobem zprofanovat slovo změna, jako nynějšímu americkému prezidentu Baracku Obamovi. Jeho předvolební rétorika slibující nepojmenovatelnou "změnu", která ho vynesla do Bílého domu, je mu už delší dobu spíše přítěží. Za své dosavadní počínání si spíše než Nobelovu cenu za mír zaslouží výsměch.
Relativně mladému a nezkušenému, ale zato výřečnému a charismatickému Obamovi nebylo na začátku jeho mnoho co závidět. Světem právě začala zmítat finanční krize a kromě toho zdědil po svém předchůdci dva nevyřešené ozbrojené konflikty, které srážely Bushovu popularitu do suterénních pater.
Vojenské angažmá v Iráku, které vzbudilo ve světě největší kontroverze, se paradoxně vyvíjí do slibného konce a USA z něho patrně vyjdou nakonec přece jenom se ctí. Žádné poraženecké stigma "druhéhoVietnamu" Američany nejspíše trápit nebude. Přinejmenším to nebude kvůli Iráku.
Naopak tažení v Afghánistánu, jež si po 11. září získalo podporu celého světa, provází problémy kvůli opětovné zvýšené aktivitě Talibanu. Evropští spojenci USA také vzhledem k tamní bezpečnostní situaci nejeví příliš velikou ochotu riskovat životy svých vojáků kdesi na úpatí Pamíru.
U všech tří zmíněných problémů mohl Obama argumentovat, že za ně nese větší či menší odpovědnost jeho předchůdce George Bush. Nyní se ale Obama musí vypořádat s ekologickou katastrofou podobného rozsahu, jako za Bushovy vlády řádění hurikánu Katrina. Shodou okolností se obě neštěstí odehrála v Mexickém zálivu.
Bushovi způsobilo počáteční otálení zasáhnout na postižených místech prudký pokles popularity. V podobné situaci se dnes nachází Barack Obama. Mohutný únik ropy v Mexickém zálivu nejmocnějšímu člověku světa také na popularitě nepřidá. Podle výzkumu stanice Fox si 57 % Američanů myslí, že Obama mohl k vyřešení této ekologické katastrofy udělat více. Spokojeno je pouze 37 % dotázaných. Někdo může namítat, že Fox je televizní stanice stranící republikánům. Ani výzkum Gallupova ústavu nevyznívá pro Obamu zrovna příznivě. 46 % respondentů má za to, že Obama nynější situaci nezvládl a o 6 % lidí méně si myslí opak.
Obamova popularita už zdaleka nedosahuje takových čísel jako v prvních měsících po 20. lednu, kdy mu důvěřovaly více než dvě třetiny Američanů. Nyní osciluje jeho oblíbenost kolem 50 %. Stále se sice nejedná o tak drastická čísla jako v případě George Bushe, ale při pokračování nynějšího trendu se bude moci rozloučit se svoji politickou kariérou. Jedním si však Obama může být jistý. Po ropné katastrofě v Mexickém zálivu
U2 a Green Day určitě nedají průchod své tvořivosti a žádná píseň á la "The Saints Are Coming" nevznikne. Nemají proč, když v Bílém domě sedí "jejich" člověk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama