Český gerrymandering, aneb jak se udržet u koryt

23. června 2010 v 16:45 | Dandy |  Politika
Gerrymander
Snaha politiků upravit si volebním systém, aby byl pro dotyčné co nejvýhodnější, provází demokratické státy už odnepaměti. Už na počátku 19. století se guvernér státu Massacheusets Elbridge Gerry upravil rozdělení volebních obvodů ve svém státě takovým způsobem, aby co nejvíce vyhovovaly jeho straně republikánů-demokratů. Protože jistému novináři začal jeden volební obvod svým zobrazením na mapě připomínat mloka (salamandra), zanechalo jméno onoho guvernéra nezapomenutelnou stopu ve slově gerrymandering, které se stalo synonymem pro manipulaci s volebními obvody.
Gerrymandering se dá nejlépe provádět v rámci většinového volebního systému. Realizovat ho lze dvěma způsoby. První z nich je tzv. packing, který spočívá v rozdělení voličů soupeřovy strany do co nejmenšího počtu volebních obvodů. V těch sice znevýhodněná strana může suverénně zvítězit, ale volby přesto nevyhraje, protože ve většině dalších obvodu získá (byť těsně) více hlasů zvýhodněná strana. Druhá metoda se nazývá cracking. Voliči poškozené strany jsou rozředěni do obvodů takovým způsobem, aby v co nejvíce z nich tvořili těsnou menšinu.
Manipulovat s obvody lze poměrně úspěšně i v poměrném systému, včetně toho českého. V komunální politice je pokušením pro nejsilnější strany ve větších městech rozparcelovat města na několik obvodů, a tím fakticky zvýšit přirozený práh, což silně znevýhodňuje menší strany. To je případ pražské a olomoucké ODS.
Minulý víkend měl být pro ODS ve znamení očisty své značky. Nicméně svoji snahou udržet si mocenské pozice diskriminací menších uskupení jakoby šla ODS ve zmíněných dvou městech proti stávajícímu trendu uvnitř strany.
Pozornosti médií nedávno neunikla zpráva o rozparcelování Prahy do sedmi volebních obvodů po devíti zástupcích. V praxi bude tato změna znamenat pro malé strany zvýšení přirozeného volebního prahu. Dosud stačilo každé straně k dosažení mandátu dosáhnout 5 %. Nyní budou muset strany obdržet zhruba dvojnásobek k zisku mandátu v jednom obvodu.
Nejde ale o nic nového. Už v minulosti byla Olomouc rozdělena do pěti částí a nejinak tomu bude i v komunálních volbách v říjnu. I Praha má už po několik volebních období zkušenost s kouskováním volebních obvodů. Děje se tak v rámci komunálních voleb do zastupitelstev některých městských částí. Stačí se podívat na volební výsledky voleb do zastupitelstev obcí na serveru volby.cz a kdekoho určitě zarazí velmi podivné dělení městských částí jako Praha3 či Praha 10 (obě mají po 36 zastupitelích). Extrémem je Praha 9 s 27 členným zastupitelstvem, rozdělená na tři části.
Opravdu to ODS myslí se svoji očistou vážně? Představitelé její pražské organizace dávají svoji hysterickou snahou za každou udržet si mocenské pozice najevo pravý opak. Jakoby ostudné druhé místo v tradiční baště ODS Praze nebylo dostatečným mementem. Strana si tím říká o ztrátu dominantního postavení na českou pravici.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama