Vyhlídky české křesťanské politiky

19. května 2010 v 15:12 | Dandy |  Politika
krest_politika
Českou společnost můžeme považovat za jednu z nesekularizovanějších, ne-li dokonce úplně nesekularizovanější v Evropě. Přesto, či možná paradoxně právě proto zde měl křesťansko demokratický proud vždy svoje zastoupení.
Po roce 1989 měly parlamentní zastoupení dokonce dvě strany s křesťanstvím v názvu. Vedle KDU-ČSL, která zastupovala voliče spíše z malých měst a venkova, existovala i Křesťanskodemokratická strana (KDS). Její členové se naopak rekrutovali spíše z řad katolických intelektuálů. KDS neměla sama šanci na překročení 5% hranice a v roce 1996 se sloučila s ODS. Za zmínku stojí i naprosto marginální a dnes
již zaniklé
uskupení Křesťanskosociální unie, založené bývalým lidovcem Josefem Bartončíkem, po Sametové revoluci obviněným ze spolupráce s StB.
Samostatnou kapitolu představovala strana s názvem Volba pro budoucnost. Uskupení vzniklo před volbami v roce 2002,
a sdružovalo převážně křesťany s evangelikálních církví. Volba pro budoucnost se profilovala jako konzervativní strana a odmítavě se stavěla vůči vstupu Česka do Evropské unie.

Vzhledem ke svému úzkému zaměření hlavně na evangelikální voliče ale neměla šanci uspět.
Dnes zůstala jedinou relevantní křesťanskou stranou KDU-ČSL. Ta se ale dnes potýká hned s několika problémy. Prvním je nepřítomnost silného lídra. KDU-ČSL hledá adekvátní náhradu za Josefa Luxe.
Za posledních více než 10 let strana pětkrát změnila svého předsedu. Nepřítomnost lídra KDU nejvíce pocítila v době předsedávání Jiřího Čunka, kdy strana působila jako vojsko bez generála, což straně rozhodně na pověsti nepřidalo.
Strana se v posledních letech také potýká s drastickým úbytkem členské základny. Zatímco v roce 1990 se mohla pochlubit více než 96 tisíci členy, nyní již to není ani polovina z tohoto počtu.
Kromě úbytku členů musí KDU čelit i celkovému poklesu popularity ve volbách na všech úrovních.
Největším problémem KDU dnes není odchod Kalouska a lidí jemu blízkých do nové strany TOP 09. TOP 09 lidovcům příliš mnoho hlasů vzít nemůže. Není totiž křesťanskou stranou ani dvojče KDU, jak se nám snaží vsugerovat někteří novináři. Formálně je TOP 09 sice konzervativní stranou a ve svých programových východiscích se podobně jako ODS vágně odkazuje na to, že "vychází z evropských tradic křesťansko židovské kultury." Jejími voliči jsou ale spíše tzv. "velkoměstští liberálové," smýšlející sekulárně a v životě by je nenapadlo dát hlas KDU. TOP 09 celkově způsobila lidovcům spíše nepatrné jizvy a odchod některých problémových členů křesťanským demokratům spíše prospěl.
Mnohem větším problémem je pro KDU ztráta důvěry u samotných křesťanských voličů. Najde se dokonce řada takových, co považují nevolit KDU za ctnost. Největší zásluhu na poklesu popularity strany má patrně její bývalý předseda a dnešní místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Rapidní propad voličské podpory můžeme pozorovat zejména po aféře se Stanislavem Grossem. Na důvěryhodnosti jí nepřidalo ani Kalouskovo povolební prázdninové extempore v roce 2006, kdy měl v úmyslu jít do vlády s ČSSD podporované komunisty(!).
Strana se dosud nedokázala vzpamatovat z  Kalouskova působení, které nadělalo KDU nedozírné škody.
Křesťané jsou v Česku menšinou a většinová společnost má ke křesťanství vztah lhostejný či odmítavý. V tom právě tkví raison d´être křesťanské strany v Česku. Měla by zastupovat zájmy křesťansky smýšlející minority. Taková strana má potenciál oslovit daleko více než 5 % voličů ,ale mainstreamová strana s podporou jako ODS nebo ČSSD se z ní stát nemůže. Jejími prioritami by mělo být dořešení vztahu státu s církvemi, podpora charitativních organizací či podpora zákonů na ochranu svědomí.
Kromě toho by se KDU také měla více zaměřit na oblast zahraniční politiky. Ve svém programu
vyjadřuje podporu spolupráci v rámci EU či podporu ochrany lidských práv ve světě. Existují ale důležitá zahraničněpolitická témata, které strana opomíjí. Cyril Svoboda se nechal několikrát slyšet, že strana má s ODS společný pohled na transatlantickou spolupráci a s ČSSD zase postoj k EU. KDU by jako konzervativní strana měla klást větší důraz právě na oblast spolupráce s USA, o níž není v programu jediná explicitní zmínka, nepočítám-li její podporu aktivit uvnitř NATO. Dále by měla zaujmout jasný postoj v otázkách spjatých s Blízkým východem.
V dnešních volbách se KDU-ČSL patrně do parlamentu dostane, protože se může spolehnout na relativně stabilní voličskou základnu. Musí ale přesvědčit křesťanské voliče o tom, že hájí jejich zájmy a prezentovat své názory dostatečně jasně a srozumitelně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chleba Chleba | E-mail | Web | 29. září 2011 v 17:50 | Reagovat

Super, tenhle blog je celkem zajímavej. Jdu ještě něco počíst....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama