Než budou sečteny všechny hlasy....

28. května 2010 v 15:44 | Dandy |  Politika

Volby2010
Letošní volby provází všeobecné znechucení nad současnou politikou. Cynismus voličů ještě umocňuje negativní kampaň, do níž byly zvláště největší strany ochotny investovat desítky milionů korun. Přesná čísla se pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože u mnohých počinů ani není známý zadavatel.
Za zmínku stojí připomenout několik jevů spojených s letošními volbami. Začněme tou nejmladší generací voličů. U ní můžeme pozorovat silně zakořeněný antiparoubkismus. Důvody jsou celkem pochopitelné. Jeho pohrdání později narozenými mu popularitu přinést nemohlo. Jeho podíl na zhrubnutí české politiky je také nepochybný. Nemluvě o jeho stycích s pochybnými lidmi a přivedení Davida Ratha, za něhož se z hulvátství stala norma.
Přes to všechno i tzv. facebooková generace ukazuje, že není o moc lepší než dva zmínění pánové. Místo, aby na hrubost a aroganci odpověděla svojí noblesou, slušností a inteligencí, zakládáním skupin typu "Paroubek je vypatlanej debil/vyjebaná mrtka" se jenom snižuje na úroveň těch, co kritizují.
S mladší generací je spojen další jev - mezigenerační polarizace. Ukázal na to i klip Mádla a Issové "Přemluv bábu."
Celý klip je přehlídkou trapnosti, paušalizování a nelze ho brát vůbec vážně. Pár lidí se jim podařilo pobavit, ale deklarovaného cíle nedosáhl - diskusi se jim vyvolat nepodařilo. Za pár týdnů veškerý povyk po něm utichl. Ti mladší můžou hořekovat nad tím, že tolik starších volí ČSSD nebo dokonce KSČM. Řada z nich má však také podíl na vysokých ziscích obou levicových uskupení, protože volit vůbec nechodí.
Před 4 roky se voliči soustředili převážně na dvě hlavní strany - ODS a ČSSD. Minulé parlamentní volby znamenaly pro všechny menší strany poměrně citelné ztráty. Dokonce se zdálo, že náš stranický systém postupně směřuje k bipartismu, resp. k nějaké formě bipolárního uspořádání.
Vše se ale změnilo, protože v letošních volbách dochází k ještě většímu zvýraznění tendence voličů z loňských evropských voleb dát hlasy nějaké nové straně. Zatímco minulý rok se ani jedné z "nových" menších stran uspět nepodařilo, dnes můžeme potenciálních "nových" stran s šancí na zisk mandátu napočítat několik. Zejména napravo od středu můžeme čekat výrazné překreslení politické mapy.
První z "nových" stran je TOP 09. Uskupení stojí na jedné osobě v popředí (Karel Schwarzenberg) a druhé (Miroslav Kalousek), v roli jeho šedé eminence. Kalouskovo spojení se Schwarzenbergem se ukázalo jako dobrý tah, dokázalo zastínit temnou minulost některých prominentů "topky". Je třeba si však uvědomit, že Karlu Schwarzenbergovi je již 72 let a jeho "politická životnost" je vzhledem k vysokému věku výrazně omezená. Dokáže strana po Schwarzenbergovi najít adekvátní náhradu, nebo ji čeká podobný osud jako ODA či Unii svobody?
Za zmínku stojí, že úplně na začátku chtěl Kalousek nabídnout voličům "opravdu konzervativní stranu." Pokud to měl jako hlavní cíl, jeho úsilí se ale minulo účinkem. S konzervatismem a jeho akcentací by strana u voličů příliš nepochodila. Volí ji totiž většinou lidé, co svým smýšlením konzervativní vůbec nejsou, zrjména mladší velkoměstští liberálové. Jim bezpochyby kromě sympatického knížete imponuje i  extrémní liberalismus TOP09. Kromě toho se na jejich předvolebním klipu se podílel David Černý, jehož excentrické projevy lze označit různými způsoby, jen ne jako konzervativní. Na jejich předvolebním koncertě pro Karla vystoupila také undergroundová skupina The Plastic People of  The Universe. Nic proti nim, ale průměrný konzervativní volič má trochu jiný vkus.
Je vůbec TOP 09 stranou konzervativní jen proto, že to má ve svých programových zásadách? Nebo proto, že v jejím čele stojí aristokrat a svojí image se snaží vyvolat v lidech pocit nostalgie?
TOP 09 rozhodně není konzervativní stranou, přiléhavější je označení strana pro snoby.
Velkou šanci výrazně promluvit do volebního výsledku má i strana Věci veřejné. Údajně měla hrát roli strany, která má lovit hlasy lidí nespokojených s ODS. Svým populismem ale zdatně sekunduje rivalské straně ODS - ČSSD. Věci veřejné však při svém populismu volí mnohem sofistikovanější formy než ČSSD. Zatímco sociální demokracie tvoří svůj volební program na základě průzkumů veřejného mínění, Věci veřejné tvoří svůj program přímo na základě průzkumu mezi svými potenciálními příznivci, který měla přímo na svých vlastních stránkách. Nelze se proto divit, že ČSSD útočí na VV podobně nevybíravým způsobem jako na ODS či TOP09.
Kde nepomohl VV jejich populismus, snaží se lákat voliče svými pohlednými kandidátkami. Stane-li se rozhodování voličů podle vzhledu kandidátek jedním z kritérií, klesne česká politika ještě o něco hlouběji, zvláště pokud ony sličné kandidátky zasednou v poslaneckých lavicích.
Vedle mladých krásek obsadily čelná místa na kandidátkách této strany, která si za cíl vytyčila boj s korupcí, podnikatelé napojení na špičky Věcí veřejných. Za volitelná místa museli stranu zasponzorovat tučným obnosem, který se jim ale v případě zvolení několikrát vrátí. Zbavit se "politických dinosaurů" výměnou za podnikatele úzce napojené na politické strany VV či ODS (případně obě z nich) je hodně nepovedený černý humor.
Musí být lidé, co jsou v politice už 20 let nutně horší než ti noví? Pokud by voličům opravdu vadili, mohli využít možnost preferenčních hlasů. Je to stejné jako s iniciativou, nabádající voliče k zaškrtnutí 4 kandidátů zespoda. Nightwork nemá pravdu, když zpívá, že "horší už to být nemůže." Nikde není napsané, že ti na spodních místech kandidátky disponují lepšími kvalitami než stávající politici. Proč také volit a priori někoho, o kom ani nevíme, co je zač?
Třetí stranou, která má nějakou šanci prosadit se, je Strana práv občanů - Zemanovci. Řazena bývá spíše nalevo, ale jejím hlavním rysem je pragmatismus. Řeší podobný problém jako TOP 09. Více než o kterékoli jiné straně platí (a napovídá tomu i název), že stojí pouze na jedné osobě. Strana o sobě jinak příliš vědět nedávala a pravděpodobně spoléhá na to, že osobnost Miloše Zemana bude pro voliče dostatečně silným magnetem. Většina voličů by asi měla problém s vyjmenováním alespoň jednoho dalšího politika s SPO. Pár by si možná vzpomnělo na politické vysloužilce ze Zemanovy vlády.
Pokud se lidi rozhodnou volit jednu z "nových" stran, protože jim konvenuje jejich program, ideové směřování či osobnosti, je to samozřejmě v pořádku. V případě Věcí veřejných lze ale mluvit spíše jen o osobnostech, protože postrádají jak ideové zakotvení, tak skutečný program. Najde se ale mnoho takových, co si od těchto stran slibují změnu. Jsou mezi nimi hlavně mladší lidé, u níž hraje velkou roli nezkušenost, neznalost a neschopnost orientovat se v současné politice. Poměrně překvapivě i velká část inteligence téměř každé volby hlasuje pro jinou menší liberální stranu, a slibuje si od toho, že konečně přinese změnu. Takové lidi čeká po volbách velmi nepříjemné vystřízlivění nebo chcete-li povolební kocovina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama