Být znamená být vnímán, aneb několik rad pro KDU…..

31. května 2010 v 10:30 | Dandy |  Politika
KDU logo
29. květen se zapíše černým písmem do historie KDU-ČSL, protože se jí poprvé za celou její existenci nepodařilo dostat do poslanecké sněmovny. Neúspěch ale může straně přinést i něco dobrého, prostor pro vlastní sebereflexi a nápravu chyb z minulosti.
Na KDU se v poslední době snášela kritika ze všech stran, a to od některých křesťanů. Ti vytýkali či vytýkají KDU, že se nechová dostatečně křesťansky. Takový argument byl platný v době, kdy Miroslav Kalousek se svými spojenci stál v čele strany. Většina lidí, co tolik kazila KDU-ČSL mezi křesťany pověst, odešla do TOP09. Paradoxní je, že se najdou křesťané, kteří volí TOP09 a kritizují KDU za to, co napáchal Miroslav Kalousek a jeho souputníci. I křesťané můžou mít na spoustu věcí jiné názory a KDU nemůže očekávat, že jí budou volit všichni křesťané. Volí-li křesťané jiné strany než KDU, protože mají jiné názory, je to v pořádku. Pokud ale dnes někdo tvrdí, že "lidovce nevolí, protože je křesťan", je to falešná ctnost.
Sprcha kritiky se na KDU snáší za to, že musí být každé vládě a stává se tím "prodejnou děvkou."
I tento argument lze považovat za licoměrný. Pokud je KDU "prodejnou děvkou", co je potom ODS? Vždyť ta měla od roku 1992 podíl na moci prakticky pořád s výjimkou období 2002-2006 a Tošovského vlády. KDU neměla podíl na vládnutí také v jednom volebním období, a to mezi lety 1998 a 2002. Neparticipovala se ani na nynější Fischerově vládě, která trvá už mnohem déle než ta Tošovského. Ani na krajské úrovni se ODS nezdráhá spolupracovat s ČSSD.
Opravdovým problémem, na který KDU-ČSL doplatila je, že nedokáže prodat to, co nabízí. KDU-ČSL rozhodně není horší než ostatní strany, program má zpracovaný kvalitně a osobností s dobrou pověstí také dokáže nabídnout hodně.
KDU-ČSL působila na mnohé voliče nevýrazným dojmem a dávala málo o sobě vědět. Cyril Svoboda se navíc nedokázal vyjadřovat dostatečně jasně, jednoduše a srozumitelně. S tím souvisí i její katastrofální sebeprezentace strany v předvolební kampani. Heslem "Dobrý den je, když…" strana mnoho voličů přitáhnout nemohla. Grafická stránka kampaně byla sice dobrá, ale kampaň postrádala jasné sdělení a scházela jí nápaditost. V tom se může mnohému učit od strany "odpadlíků" - TOP09. Pro stranu by to nebyla žádná ostuda nechat se některými věcmi inspirovat. I od nepřátel se lze mnohému přiučit.
Dnešní kampaň se bohužel neobejde bez prvků negativity, protože jinak je nevýrazná a nedokáže na voliče zapůsobit. Nadějným příslibem byla facebooková kampaň pražských kandidátek KDU "Nejsme holky veřejné", v níž celkem vtipným způsobem zesměšňovaly snahu VV lákat voliče na pohledné kandidátky. Źel kampaň přišla až těsně před volbami a proběhla prakticky bez povšimnutí veřejnosti. Pro větší oslovení mladých lidí by měla KDU zlepšit i svoji komunikaci na sociálních sítích Facebook či Twitter, v níž také za většinou ostatních stran výrazně zaostává.
KDU-ČSL zaujímá ve stranickém systému pozici středu a silně negativní kampaní může riskovat napjaté vztahy s potenciálními koaličními partnery. Je ale nutné, aby se vymezila vůči svým soupeřům a ukázala, v čem je jiná než ostatní strany a hlavně proč ji volit.
Hlavní raison d´etre KDU-ČSL je hájit zájmy křesťanské menšiny v křesťanství nepříliš přátelsky nakloněné české společnosti. Musí získat zpět ztracené křesťanské voliče a přesvědčit lidi, že TOP09 není a ani nemůže být alternativou ke KDU-ČSL. TOP09 rozhodně nemá ambice "suplovat" KDU v roli ochránkyně zájmů křesťanů. Je třeba si uvědomit, že voliči TOP09 jsou spíše sekulární velkoměstští liberálové než křesťané. To musí nepochybně brát TOP09 v potaz, proto se bývalí lidovci uvnitř ní nebudou se svým křesťanstvím nějak zvlášť rozšiřovat.
Bývalí voliči KDU tvořili pouhý nepatrný zlomek elektorátu TOP09, pro KDU však měla tato ztráta fatální následky.
KDU má šanci na alespoň částečný reparát už na podzim a nemůže si dovolit ji promarnit. V říjnu nás čekají komunální a senátní volby. Potřebuje si uchovat své pozice v regionech a napravit své nelichotivé výsledky ve velkých městech, v nichž často nemá vůbec žádné zastoupení. Přestože KDU nebude mít v tomto volebním období zastoupení v poslanecké sněmovně, může naopak posílit v Senátu. Z roku 2004 obhajuje pouze 1 křeslo. Zbývající dva, co byli tehdy zvoleni za KDU-ČSL, přešli k TOP09.
KDU ale musí dávat najevo, že stále existuje a odchodem z poslaneckých lavic nezanikla, jak si mohou někteří voliči myslet. Jinak ji čeká osud US-DEU a ODA, které po odchodu z parlamentu upadly v zapomnění. Na závěr připomenu výrok anglického filozofa George Berkeleyho: "Být znamená být vnímán."
Netřeba dodávat, že v politice  platí dvojnásob.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 31. května 2010 v 12:41 | Reagovat

Článek pěkný, komplexní .. leč vůči několika věcem se musím ohradit.

Většina lidí, kteří přešli od KDU-ČSL k TOP09, podle mě nepředpokládá, že TOP bude suplovat KDU jako křesťanská strana.

Přesto v řadě případů mohl být motivací i fakt, že KDU přestává být stranou křesťanskou. Současné vedení v čele s Cyrilem Svobodou, možná vedeno snahou oslovit širší spektrum voličů, jde na ruku většinovému pohledu na svět a stranu liberalizuje. Z křesťanské strany se tak stává strana rodiny a boje s hazardem s mírně socialistickými tendencemi. Je -li pro někoho prosazování křesťanských hodnot důležitým kritériem, strana u něj pozbývá silného "PRO" a konkuruje ostatním pouze programově.. jako strana levého středu s důrazem na rodinu. Tak  ji u středových a levicových voličů snadno předčí zejména ODS a SPO; u pravicově zaměřených, co byli pro křesťanský moment schopni tolerovat socialistické tendence strany, pak TOP09.

Krom toho si myslím, že výraznějším důvodem byl silně nepopulární lídr ... a  jak jsme viděli, osobnost v čele strany byla v letošních volbách kritériem veledůležitým (nehledě na jeho iracionalitu). Tahle tendence byla předem zřejmá a pověst dr. Svobody je už  poměrně dlouho dobu u bodu mrazu. Sněm, konaný tuším v loňském roce, se v tomhle projevil nepragmaticky.

K prodejné děvce bych dodal ještě argument, že to je prostě úděl strany středu jako kompromisního partnera... a kdo to nechápe, nechť hledá čistou demokracii třeba v Africe či Latinské Americe, kde se příliš často nestane, že by slabší strany "kecaly do vládnutí" (zejména proto, že jsou v base, pod kytičkami, nebo v žaludku).

2 Pavel Pavel | 31. května 2010 v 19:53 | Reagovat

Článek se mi moc líbí, jsou v něm dobré postřehy. Třeba "prodejná děvka" a srovnání s ODS, nebo kampaň "Dobrý den" - to byl hodně velký propadák...

3 Pavel Šavel Pavel Šavel | E-mail | 2. června 2010 v 7:11 | Reagovat

Pokud chceš říct, že za všechno špatné v době Kalouska mohl Kalousek, jsi na omylu. KDU je totiž nyní lidmi typu Kalousek naprosto promořená - i na úrovni komunální i na úrovni krajské poitiky tito lidé bohužel panují a obávám se, že slušní lidé mezi nimi nemají šanci.

Pro mocichtivé lidi totiž není nic jednoduššího než získat post v KDU: není potřeba milovat Krista, není potřeba pomáhat bližnímu, není třeba svůj pot měnit v sůl této země, není potřeba namáhat si hlavu: stačí jen každou neděli odsedět v nažehleném obleku 60 minut v první lavici v kostele a preferenční hlasy křesťanů jsou zajištěny.

Já to velmi těžce nesu, protože v rodině máme několik lidí, kteří Lidové straně obětovali velký kus svého života. Můj strýc býval za Luxe jedním z nejvěrnějších, pro Josefa pracoval i dýchal a ... po příchodu Cyrila byl vykousán. Odešel ze strany zcela a nyní o ní nechce ani slyšet.

Já osobně se s několika komunálními a krajskými mocnými z KDU pravidelně setkávám v rámci své práce a nejsou to setkání nijak milá. Tito lidé dělají slovu křesťan strašlivou ostudu a žádné řešení nevidím, snad jen takovéto:

http://pruzkumnik.blogspot.com/2010/05/odpoved-na-predvolebni-email-od-kdu-csl.html

4 dandysblog dandysblog | 2. června 2010 v 10:51 | Reagovat

Vážený Pavle, v něčem s Vámi souhlasím, v něčem ne. S Miroslavem Kalouskem máte pravdu. V případě Jiřího Čunka je to tak, že ač byl patrně nevinný, stranu nevedl dobře a jeho odchod z čela straně prospěl. Za nešťastné považuji i jeho unáhlené zvolení do křesla předsedy po volbách r. 2006. Ani charita nemusí být vždy bez viny, proto Cyrilu Svobodovi jeho spor nijak nevyčítám, nicméně po zvolení předsedou bych od něho očekával více obezřetnosti a spor měl co nejdříve ukončit, protože kauzu pak rozmazávala média a na  lidi to opravdu nepůsobilo jeho počínání příliš dobrým dojmem.
Kauza Jaromíra Schneidera je pro mě novum, takže ji nedokážu posoudit.
Odchod těch "dobrých" do větších stran by pravděpodobně příliš nepomohl, protože tam by se rozplynuli mezi nevěřící většinou a politiku založenou na křesťanských hodnotách by potom prosazovali velmi obtížně. Křesťany lze najít i v jiných stranách než KDU. Křesťanskou agendu však opravdu příliš prosadit nedokázali.
Nynější stav představuje pro KDU šancí projít úplnou katarzí a nahrazení zrpofanovaných osobností jinými, což je mnohem lepší cesta než rozplynutí křesťanských osobností v moři sekulárních stran.

5 Pavel Šavel Pavel Šavel | E-mail | 2. června 2010 v 15:17 | Reagovat

No hurá, konečně mi někdo nemaže příspěvky (jako Facebook KDU, tam se můj příspěvek většinou ohřeje tak 30minut, pak je smazán).

Bohužel Jiří Čunek nejspíše nebyl nevinný. Tchán pracuje v nejmenované zlínské stavební firmě a o nutnosti "podmazávat" na vsetínské radnici za dob Čunka se zmiňoval už před tím, než aféru "nevysvětlitelných 500tis" rozmázla média.

Nynější stav pro takové vykuky neznamená katarzi, ale návrat do tepla kanceláří domovských regionů a krajů.

A teď mi poraďte: žiju v regionu, kde KDU díky hlasům křesťanů má a ještě min. jednu generaci bude mít stabilně 10 a více % hlasů. Už několik volebních období sleduju, že politik KDU může na radnici dělat jakékoli skopičiny, ale pokud opravdu pravidelně sedí v první řadě v kostele, pak je vždy znovuzvolen.

Nazval bych toto "fenomén kostelních hlasů" a podle mého názoru je to prvopříčina problémů KDU v minulosti i budoucnosti.

Považujete tento způsob získávání hlasů za správný?

Jak by tomuto zneužívání důvěry křesťanských voličů šlo zabránit?
Běžný volič, který z radnice zná tak možná matriku, nemůžu vědět, co se děje za oponou (tak jako to vím já). Jakým mechanismem může KDU takovéto lidi odstranit z komunální politiky? Vžyť oni vedou místní organizace strany a většinou mají kolem sebe pevnou smečku zavázaných, kteří žádné změny nedopustí.

Pokud takový mechanismus neexistuje, jakým způsobem chcete zabránit pronikání vykuků z KDU do vyšších pater politiky v budoucnosti?

Fenomén "kostelních hlasů" totiž v žádné jiné straně neexistuje. K politikům ostatních stran jsou voliči mnohem více nemilosrdní...

6 dandysblog dandysblog | 3. června 2010 v 23:13 | Reagovat

[5]: Nebojte, já příspěvky nemažu, nejsou-li vulgární. :-) Také jsem měl tu čest se něco dozvědět se něco více o Jiřím Čunkovi než nám servírovala média, byť zprostředkovaně přes své známé, kteří s ním přišli do styku, či znají někoho, kdo se s ním zná. Já osobně jsem na něho slyšel dobré reference. SPíše si myslím, že pokud by byl Čunek takový gauner, tak proč to na něho vyhrabali až když se stal senátorem a posléze šéfem KDU? Každopádně se bude těžko dokazovat či vyvracet něco ,co se mělo stát několik let zpátky.
Nevím, kolik takových politiků jste měl možnost sledovat a nakolik mají Vaše "pozorování" vypodídací hodnotu, byť nepochybuju o tom, že gauneři se v KDU najdou i po odchodu Kalouska a jeho věrných do TOP09.
Bude-li nynější trend pokračovat, tak rozhodně nebude trvat ani jednu generaci, aby KDU ztratila své pozice i ve své největší baště-Zlínském kraji. I zde totiž oproti minulým volbám do PS ztratila více než čtvrtinu svých voličů. Je to relativně málo ve srovnání s ostatními kraji. (podobně "nízké" procento voličů ztratila i v Jihomoravském kraji). Právě tito ztracení voliči jsou příčinou toho, že KDU nepřekročila 5% hranici.
Má-li KDU pud sebezáchovy, musí dnes neodkladně provést změny. Pokud se tak nestane, budou si muset oni zprofanovaní politici hledat jinou branži než je politika, protože jim ani "kostelní hlasy" nepomůžou. Za dnešního stavu jim podpora vydrží maximálně na 1-2 další volební období.
Tyto volby byly pro KDU od voličů hodně tvrdou lekcí, když si uvědomíme, že oproti roku 2006 ztratila více než 40 % voličů (v některých krajích dokonce více než polovinu). Na stranu, která si zakládá na svém stabilním voličském jádru je to opravdu hodně. O číslech, která jsem uváděl, se můžete přesvědčit na serveru www.volby.cz

7 Dustinces Dustinces | E-mail | Web | 11. dubna 2018 v 4:15 | Reagovat

Взбить творог блендером, добавить 100 грамм сметаны. Должна получиться гладкая смесь без комков. Читайте об этом подробнее на сайте <a href=http://zonakulinara.ru>zonakulinara.ru</a>

8 ThomasWefly ThomasWefly | E-mail | Web | 13. dubna 2018 v 1:31 | Reagovat

Последние компьютерные новости здесь <a href=http://devays.ru/>devays.ru</a>

9 Aaronedump Aaronedump | E-mail | Web | 16. dubna 2018 v 3:58 | Reagovat

Отличные строительные советы здесь <a href=http://akvakraska.ru/>akvakraska.ru</a>

10 StanleyFek StanleyFek | E-mail | Web | 16. dubna 2018 v 19:06 | Reagovat

Для того, чтобы провести отпуск в Греции, следует получить соответствующую документацию, подробнее читайте на сайте <a href=http://gturs.com>gturs.com</a>

11 Archienut Archienut | E-mail | Web | 22. dubna 2018 v 20:38 | Reagovat

Подарок руководителю, крупному бизнесмену, серьезному и ответственному человеку зрелого возраста должен быть солидным, запоминающимся, весомым, и недешевым, однозначно. Подробнее об этом читайте на сайте <a href=http://fi-hi.ru>fi-hi.ru</a>

12 JustinKah JustinKah | E-mail | Web | 24. dubna 2018 v 19:22 | Reagovat

Конкуренцию стандартным петельным межкомнатным открывающимся конструкциям составляют более функциональные решения – сдвижные двери. Они так же включают в себя полотна из древесины или иного материала, вот только главные элементы блока движутся по прямым линиям (направляющим) параллельно стене. Читайте об этом подробнее на сайте <a href=http://akro-spb.ru>akro-spb.ru</a>

13 Oliverfew Oliverfew | E-mail | Web | 5. května 2018 v 18:37 | Reagovat

Последние андроид новости здесь <a href=http://androidusers.ru/>androidusers.ru</a>

14 Charlesbebra Charlesbebra | E-mail | Web | 12. května 2018 v 12:50 | Reagovat

Модные женские советы здесь <a href=http://dicask.ru/>dicask.ru</a>

15 Jeffreygyday Jeffreygyday | E-mail | Web | 15. května 2018 v 9:35 | Reagovat

Все знают, что натуральные природные материалы имеют массу преимуществ, среди которых экологичность, невероятный дизайн, прочность и долговечность, подробнее читайте на сайте <a href=http://dumainfo.ru>dumainfo.ru</a>

16 Bruceignok Bruceignok | E-mail | Web | 17. května 2018 v 13:05 | Reagovat

Новости строительного мира тут <a href=http://stportal.ru/>stportal.ru</a>

17 TimothyIncop TimothyIncop | E-mail | Web | 23. května 2018 v 18:10 | Reagovat

Последние новости Томской области здесь <a href=http://tom3.ru/>tom3.ru</a>

18 DavidSaulk DavidSaulk | E-mail | Web | 26. května 2018 v 1:23 | Reagovat

Автомобильные новости здесь <a href=http://drive-land.net/>drive-land.net</a>

19 Jeffreyalast Jeffreyalast | E-mail | Web | 28. května 2018 v 21:34 | Reagovat

Последние автомобильные новости здесь <a href=http://autoisauto.ru/>autoisauto.ru</a>

20 HassanDor HassanDor | E-mail | Web | 29. května 2018 v 2:10 | Reagovat

Последние строительные новости здесь <a href=http://vipvozduh.ru/>vipvozduh.ru</a>

21 ChesterFes ChesterFes | E-mail | Web | 30. května 2018 v 22:44 | Reagovat

Достаточно непростой задачей поисковой оптимизации является продвижение корпоративного сайта. Качественное продвижение в Яндексе или Гугле поможет повысить посещаемость корпоративного сайта. Подробнее читайте на сайте <a href=http://gdefile.ru>gdefile.ru</a>

22 Gerardabora Gerardabora | E-mail | Web | Středa v 15:15 | Reagovat

джапан галс маски отзывы    <a href=http://nalatty.com/cosmetology/maska-dlya-lica-japan-gals-s-gialuronovoj-kislotoj-pure5-essential-otzyv/>http://nalatty.com/cosmetology/maska-dlya-lica-japan-gals-s-gialuronovoj-kislotoj-pure5-essential-otzyv/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama