Únor 2010

Obama se odvrací od Evropy

16. února 2010 v 23:29 | Dandy |  Politika
Španělský premiér Louis Zapatero si teď musí rvát vlasy. Na plánovaný summit USA a EU mu nepřijede americký prezident Barack Obama. Návštěva nejmocnějšího člověka světa patří ke zlatým hřebům každého předsednictví Rady EU. Předsedající země má během ní neopakovatelnou příležitost ke zviditelnění, která se jí naskytne jen zřídka.
Absence amerického prezidenta na květnovém summitu v Madridu může Španěly mrzet i z dalšího důvodu. Za českého předsednictví plného zvratů proběhla Obamova návštěva Prahy bez problémů. A to může být španělská vláda ráda, že nemusí vládnout během předsednictví v demisi.
Z dnešního pohledu se proto může zdát nepochopitelné chování euroskeptiků, kteří do posledního dechu bojovali proti schválení Lisabonské smlouvy. Lisabonská smlouva sice zavádí funkci evropského prezidenta. Tento post však alespoň prozatím nemá
pro většinu mimoevropských státníků takovou váhu, jakou by podle autorů tohoto dokumentu mít měl.
Američané obhajují své chování vůči Evropě přiliš složitou strukturou evropských institucí. Mohou stále užívat argument Henryho Kissingera, který kdysi prohlásil, že neví jaké telefonní číslo má volat do Evropy.
Tento přezíravý a arogantní postoj nynější americké administrativy musí pochopitelně vyvolávat na druhé straně Atlantiku zklamání a rozhořčení. Ve skutečnosti se ale nestalo nic nepředvídatelného. Už na počátku Obamova působení ve funkci dala šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová jasně najevo, jakým směrem se bude ubírat zahraniční politika Spojených států. První cesta americké ministryně zahraničí totiž nesměřovala do Evropy či na Blízký východ, jak bylo donedávna dobrým zvykem, ale na asijský Dálný východ do Japonska a Číny.
V Evropě můžeme hořekovat nad tím, jak nás náš nejbližší spojenec Amerika přehlíží. Nicméně ani Evropská unie by se v roli jediné supervelmoci, nezachovala ke svým spojencům o nic lépe než nyní USA. Evropa si musí uvědomit, že její politický, hospodářský a vojenský význam klesá na úkor asijských tygrů. Má dvě možnosti: Vzít na vědomí nastávající situaci a přenechat místo jiným světovým hráčům deroucím se nemilosrdně do popředí, anebo se pokusit nynější pro Evropu neblahý trend zvrátit.

Glosa #2

1. února 2010 v 13:05 | Dandy |  Glosy
Postoj Čechů k poplatkům ve zdravotnictví jakoby potvrzoval nadčasovost nejzslavnějšího díla Jaroslava Haška. Podle průzkumu CVVM se oproti loňsku snížil počet lidí, kteří nesouhlasí s regulačními poplatky ve zdravotnictví z 70 % na 63 %. I to je ale pořád hodně. Výsledek průzkumu tak do značné míry svědčí o pravdivost známého a pro Čechy nepříliš lichotivého výroku obrarcta Bautzeho, který prohlásil, že "das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande."