Levicová verze TOP 09, aneb Zemanovo politické zmrtvýchvstání

9. ledna 2010 v 23:17 | Dandy |  Politika
Dlouhou dobu se zdálo, že jediným černým koněm nadcházejících voleb bude TOP 09. Volby ale nejspíše přinesou mnohá další překvapení. Pokud Paroubek způsobil odklad voleb z důvodu nevýhodnosti termínu, bude toho možná trpce litovat. Na levé části spektra mu začal vyrůstat nový soupeř, který ho může obrat o cenné hlasy. Předseda ČSSD si za to do značné míry může svoji arogancí.
Vznik nové Strany práv občanů v polovině října si ani zdaleka nezískal takovou publicitu jako vznik TOP 09 pod Kalouskovou patronací. Zpočátku nebral tuto stranu prakticky nikdo vážně a i já jsem zpočátku nepřikládal tomuto uskupení velký význam. V jednom svém článku jsem se jí snažil popsat jako partu politiků v důchodu. Až do konce prosince se zdálo, že nová strana lidí blízkých Miloši Zemanovi do voleb příliš nezasáhne. Zemanova verbální podpora kandidátů na mítincích nové strany by SPO příliš mnoho voličů nepřinesla.
Jiří Paroubek si ale zadělal na pro sebe hodně velký problém výrokem, v němž označil Miloše Zemana za zbabělce, protože nechtěl kandidovat do Sněmovny. Zeman se proto rozhodl kandidovat proti němu přímo v Paroubkově Ústeckém kraji, což muselo zákonitě vyvolat v řadách ČSSD zděšení. Jediné, k čemu se bývalá strana Miloše Zemana odhodlala, jsou inzeráty mající za úkol zdehonestovat potenciálního konkurenta ve volbách.
Miloš Zeman se ukázal jako spící medvěd, co už má možná nejlepší léta za sebou, ale stále dokáže svým soupeřům rozdávat těžké rány. Přestože se Miloš Zeman už několik let pohybuje mimo politiku, jeho vliv na lidi z ČSSD přetrval. Jinak by na Litoměřicku nepřešlo z ČSSD k Zemanovi na 100 lidí. Spolu se svojí šedou eminencí Miroslavem Šloufem také postupně získává straně mnohé vlivné podporovatel jako tvůrce "slušovického zázraku" Jiřího Čubu. Spolupráce s bývalým šéfem výkladní skříně normalizačního Československa ostře kontrastuje s tvrzením, že Zemanova strana se svým programem vrací k heslu sametové revoluce: "Když ne dnes, tedy kdy? Když ne my, tedy kdo?", jak uvádí na svých oficiálních stránkách.
Podobně jako TOP 09 chce Strana práv Občanů lovit zejména mezi voliči nespokojenými s politikou zejména dvou největších stran. Obě strany spojuje i fakt, že sází na staré tváře, které po mnoha letech vyměnily stranický dres. Handicapem je pro obě strany do značné míry i fakt, že stojí a padají s jednou výraznou osobností. Extrémním případem takové strany je rakouská BZÖ, které dnes nezbývá než těžit z popularity již zesnulého předsedy Jörga Haidera. Jak dlouho bude v této strategii úspěšná, lze těžko odpovědět a podobnou otázku by si měly klást i TOP 09 s SPO.
Zatím lze těžko předvídat, zda SPO překročí hranici 5 %. Rozhodně však má sílu obrat ČSSD o řadu potřebných hlasů zvláště v Ústeckém kraji, který nabídne zajímavý souboj Paroubek vs. Zeman. Odklad voleb bude možná paradoxně nejvíce mrzet nynějšího předsedu, který se o něj tak vehementně zasazoval.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama