Nepokradeš (pokud nejsi v nouzi)

25. prosince 2009 v 11:55 | Dandy |  Společnost
Křesťanství možná čeká jeden z největších věroučných sporů od dob reformace. Vzájemné tenze mohou dokonce přerůst křesťanské řady a proniknout i do synagog. Zdrojem neshod se totiž stal jeden z pilířů věrouky společný oběma náboženstvím - samotného Desatera.
Necelých 300 let od Božího zjevení Mojžíšovi na Sinaji až dosud znělo osmé přikázání více než jasně a rezolutně. Vyjadřovalo ho jediné slovo "nepokradeš," které nepotřebovalo žádné další vysvětlování.
Revoluci ve výkladu této části Desatera způsobil před několika dny britský anglikánský kněz Tim Jones. Ve jednom ze svých kázání svým ovečkám řekl, že krádež v případě nouze není hřích. Krást by se ale mělo ve větších obchodech, a ne v malých rodinných obchodech, jak dodal jedním dechem. Velké obchodní řetězce totiž ponesou případné ztráty mnohem snáze.
Výroky reverenda se silně nekonformními názory nepotěšily místní policii v hrabství North Yorkshire. Nadšení nevzbudil ani mezi mnohdy jinak liberálními představiteli anglikánské církve. Alespoň prozatím.
Možná, že celá kauza s Timem Jonesem byla pouhou bouří ve sklenici vody a ztratí se v záplavě mnoha dalších informací. Ale co když Jonesovy myšlenky najdou ohlas mezi lidmi napříč křesťanskými denominacemi?
Pak bude opravdu zajímavé sledovat, jak se s novým výkladem osmého přikázání vypořádají vyučující v nedělních školách či na hodinách náboženství. Přál bych jim v tomto nelehkém úkolu hodně úspěchů. Zvláště jak pochopí malé a nechápající děti, že krást se sice nemá, ale drobné krádeže v případě nouze nejsou porušením osmého přikázání. Pokud nebude vždy po skončení pravidelně náboženské výuky docházet v nejbližších nákupních centrech docházet ke drastickému nárůstu drobné kriminality, budou si moc nebozí učitelé oddechnout, že jejich svěřenci pochopili danou látku správně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama