Tam a zase zpátky?

5. listopadu 2009 v 10:35 | Dandy |  Politika
Z kdysi parlamentní US-DEU je dnes marginální strana pouze s několika členy. Kromě pár fanatiků do politiky a jejich členů dnes ví o její existenci málokdo. Ne náhodou proto proběhla na konci srpna prakticky bez povšimnutí veřejnosti zpráva, že Unie sbobody podporuje spolu s dalším politickým trpaslíkem - Stranou soukromníků ODS v nakonec neuskutečněných říjnových volbách.. Obě strany se s ní shodují zejména v otázkách oblasti veřejné správy, rozvoje území a energetiky.
V případě menších outsiderů se už párkrát stalo, že podpořili silnější stranu. Před třemi roky se tak stalo v případě České pravice, vyzývající ve svých předvolebních spotech k podpoře ODS. U Unie svobody nám to může připadat jako bizarní. Sama se totiž před necelými 12 lety od občanských demokratů odtrhla. Nyní jako by se k ní snažila znovu přiroubovat.
Unie svobody slibovala ve svých počátcích obnovení důvěryhodnosti v politiku a "nový styl." Pravicových voličů nespokojených s ODS a Klausem se zde najde vždycky hodně. Proto byla také dlouho ve volbách úspěšná. Parlamentní existenci jí výrazně prodloužil i kartel ODS a ČSSD známý jako opoziční smlouva, kdy bodovala v rámci Čtyřkoalice s lidovci, ODA a Demokratickou unií.
Po volbách v roce 2002 ale Unie postupně začala ztrácet svůj raison d´être. Nový předseda ODS Topolánek se snažil vtisknout své straně lidštější tvář a přiblížit ji i středovému voliči, což se mu do značné míry povedlo.
Mnozí voliči Unie svobody byli navíc zklamáni z její účasti na levicové vládě s ČSSD. Unie svobody postupně rezignovala na snahu zlepšit politickou kulturu a postupně se z ní stávala strana naplno využívající výhod establishmentu.
Luxusní vybavení ministerských kanceláří, statisícové poplatky za telefon a pořádání nákladných večírků, propuštění katarského prince obviněného z pedofilie a závěrečný epilog v podobě trapné smích budící kampaně jsou jedinými viditelnými stopami po působení jejího posledního širší veřejnosti známého předsedy Pavla Němce.
Po volbách 2006 zmizela US-DEU v propadlišti dějin. Ani vynaložení více než 20 milionů na loňskou předvolební kampaň do krajských a senátních voleb nepřispělo ke comebacku strany. Proto nejspíše skončí na hřbitově politických stran jako již zaniklá ODA, nebo ji čeká potupné znovuspojení s ODS. Škoda. Vždyť na začátku se mohla pochlubit tolika zajímavými a nadějnými osobnostmí. Celkové navíc působila ve svých dávných počátcích mnohem sympatičtěji než dnes technokratická a oportunistická TOP 09.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama