Proč u nás mladí volí pravici

19. listopadu 2009 v 18:28 | Dandy
Mladší lidé jsou obvykle idealističtější než ti dříve narození. I proto smýšlí většina mladých lidí spíše levicově. Naopak ti starší už jsou většinou vystřízlivělí a uvažují konzervativněji, což je předurčuje k podpoře pravice. Postupnou přeměnu smýšlení vystihuje výrok Winstona Churchilla "Kdo nebyl ve dvaceti letech
komunistou, nemá srdce. Kdo jim zůstal ve třiceti, nemá rozum."
Ve mnoha západních zemích opravdu je procentuální podíl pravicově smýšlejících přímo úměrný rostoucímu věku. Například v Německu volilo v letošních volbách postkomunisty 20% prvovoličů, SPD za nimi sice zaostávala o 3 procenta. Nadprůměrnou podporu měla mezi nimi i další levicová strana - Zelení. Dostali hlas od 15% nejmladších voličů. Pokud by o složení Bundestagu rozhodovali pouze prvovoliči, "Angie", jak se staronové kancléře přezdívá, by se černo-žlutou koalici sestavit nepodařilo a musela by si přizvat ještě zelené či piráty.
Podobný jev je možné sledovat například i ve Spojených státech. Zatímco starší lidé volí většinou konzervativní republikány, mladší upřednostňují spíše levicově-liberální demokraty. I ve Francii podpořila v posledních prezidentských volbách většina mladých socialistickou kandidátku Ségolene Royalovou na úkor pravicového Nicolase Sarkozyho.
Česko je ve srovnání se zmíněnými zeměmi anomálií. V předvolebním průzkumu mezi prvovoliči z roku 2006 suverénně zvítězila ODS s 39 % hlasů. Sociální demokracie by se musela spokojit s polovinou tohoto podílu. Tristně dopadly pro ČSSD virtuální volby na sociální síti, sdružující převážně mladé lidi, k nimž se počítám i já. Nejenže se nepřiblížila vítězné ODS, která vede s 32 % ,ale s 4,8 % podporou by se nedostala ani do parlamentu. Druhá by navíc skončil s 23 % hlasů plagiát ODS s názvem TOP 09. Je sice pravda, že virtuální volby nemohou plně odrážet přesné volební výsledky. Skutečná účast mladší části populace je nižší než průměr mnoho "virtuálních" voličů by k volbám ve skutečnosti vůbec nešlo. Vysokou podporu si lze vysvětlit také schopností obou pravicových subjektů oslovovat lidi na internetových sociálních sítích. Virtuálním volbám ale nelze upřít schopnost ukázat celkové tendence převážně mladých voličů. A verdikt pro levicové strany zní neúprosně: U "později narozených" podporu ve volbách nenajdete.
Proč je u nás levice mezi mladými tak neoblíbená? Samotné slovo levice se dokázalo za 40 let komunismu zprofanovat. Mezi mladšími voliči, ač už komunismus nezažili, může samotné slovo levice vyvolávat asociace s totalitním režimem. Sociální demokracie působí na většinu mladých lidí jako parta nesympatických papalášů, která je pro všechno, jen ne "cool." Ztělesněním všeho, co mladí nesnáší, se stal nynější předseda ČSSD Jiří Paroubek. Neodpustitelného hříchu se v očích alternativně smýšlející mládeže dopustil rozehnáním Czechtechu. Generaci mých vrstevníků případně lidí ne o mnoho starších než já si nenaklonil ani svým hrubým a arogatním slovním vystupováním a svým pro nás mladší už archaickým slovníkem normalizačního komunistického aparátčíka. Mladé lidi si Paroubek zřejmě navždy odcizil svojí reakcí na útoky vajíčky z letošní předvolební kampaně do EP, když je vyháněl do cukrárny na "cuc na klacku."
Přitom to byl právě Paroubek, kdo chtěl stranu více otevřít mladším a vzdělanějším lidem. Nyní ČSSD nezbývá než si udržet svoje skalní voliče rekrutující se převážně z řad seniorů svými sliby o ráji důchodců, v němž budou pošťáka s nesoucího důchod vyhlížet ne dvanáctkrát, ale světe, div se třináctkrát do roka.
Nízkou oblibu levice mezi mladými lze také vysvětlit i jejich hmotnému zabezpečení. Sliby o sociálních jistotách mezi nimi většinou na úrodnou půdu nepadnou. Mladí jsou svým smýšlením většinou liberální jak v ekonomických, tak v sociálních otázkách. Proto mezi nimi má nadprůměrně vysokou podporu ODS, ale i menší liberální a méně pravicové strany jako zelení, Věci veřejné či SNK-ED. Poměrně zajímavým úkazem je vysoká podpora TOP 09, která samu sebe proklamuje jako konzervativní. Příčinou její vysoké podpory u mladých může být i sympatický kníže Karel Schwarzenberg a také její liberální ekonomický program. Voliči TOP 09 jsou mnohdy přes svůj nízký věk velmi pragmatičtí a příliš jim nevadí temná minulost a nepříliš dobrá pověst jejího zakladatele Miroslava Kalouska. Nejdůležitější jsou schopnosti politika, morálka je až na druhém místě, myslí si většina z nich.
Ne každý ale volí pravicové strany ze svého přesvědčení. Existuje početná skupina názorově nevyhraněných, co volí pravicové či spíše nelevicové objekty spíše z nouze a ze znechucenosti nad konáním Jiřího Paroubka a jeho soudruhů.
Jiří Paroubek kdysi řekl, že mnozí lidé (tj. hlavně ti mladší) vyznávají ve skutečnosti levicové hodnoty, ale nevědí o tom. Určitě existuje mnoho takových ,co se považují za pravičáky, ale ve skutečnosti jimi nejsou. Sám Paroubek si svým chováním popudil většinu mladých natolik, že i ti co smýšlejí ve skutečnosti spíše levicově raději zůstanou doma, nebo budou se skřípěním zubů hlasovat pro ODS, TOP 09 případně další nelevicové strany.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama