Kříže dolů, aneb Evropou prochází strašidlo politické korektnosti

11. listopadu 2009 v 17:52 | Dandy |  Politika


Snad nejvíce vyniká v disciplíně politické korektnosti OSN. Jedním z hlavních důvodů je bezesporu členství velké řady zemí dříve "utlačovaných" kolonialismem. Pár politicky korektních rezolucí dokázal vyprodukovat i Evropský parlament. Nicméně euroskeptiky zklamu. Na paškál si vezmu Evropský soud pro lidská práva, který nemá se samotnou EU pranic společného. Snad jen, že sídlí ve stejném městě jako Evropský parlament - ve Štrasburku.
Tato obskurní instituce sloužící jako poslední naděje všem zoufalcům, kteří se nemohou domoci zadostiučinění ve svých vlastních zemích, nařídila před týdnem Itálii sundat kříže ze svých školních tříd. Verdikt vyvolal mezi většinou Italů odmítavé reakce a kritiky se dočkal od italských politiků napříč politickým spektrem. Samozřejmě s výjimkou komunistů. Od těch by snad nikdo rozumný nečekal, že se postaví na obranu křesťanských symbolů.
Soud odůvodnil svůj rozsudek tvrzením, že kříže na školách jsou "porušením práva rodičů zajistit vzdělání v souladu s jejich přesvědčením." Tj. kříže uráží příslušníky jiných vyznání.
Jakoby už nestačila nařízení EU o úsporných žárovkách a jim podobné absurdní příkazy, řekl by euroskeptik. Proč by měl nadnárodní orgán, jehož rozhodnutí mají minimální právní vymahatelnost, rozhodovat do takových maličkostí, jako je umístění symbolů ve třídách? Je v kompetenci každého státu a na smýšlení většiny jeho obyvatel, zda nařídí umístit do tříd státní znak, portrét prezidenta či kříž.
Kromě toho se k římskokatolické církvi se hlásí drtivá většina obyvatel Itálie a kříž je tedy bezesporu jedním ze symbolů jejich kulturní identity. Pokud má čirou náhodou někdo s těmito symboly problém, nic mu nebrání vybrat si místo státní školy soukromou, odpovídající světonázoru rodičů daných ratolestí.
Při pohledu zblízka na Evropský soud pro lidská práva zjistíme, že má přinejmenším jeden shodný rys s Radou pro lidská práva OSN, o které už jsem na tomto blogu jednou psal. Soud spadá pod Radu Evropy a po jednom soudci zde "hájí" lidská práva v Evropě i příslušníci z takových vzorových demokracií jako je Ázerbajdžán či Rusko. Jen nechápu, proč byl pro Radu Evropy takový problém vzít mezi sebe i Bělorusko. Není na tom o nic lépe ani hůře než dvě předchozí zmíněné země. Rozdíl oproti Radě pro lidská práva OSN však tkví v tom, že "opravdové" demokratické státy zde mají jasnou většinu.
Z toho vyplývá jediné. I bez většího počtu nedemokratických zemí dokáží udělat mezinárodní instituce taková rozhodnutí, z nichž vstávají mnohým vlasy na hlavě. Nezbývá než doufat, že politicky korektní strašidlo bude vyhýbat našemu bohužel převážně neznabožskému Česku déle než katolické Itálii.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Michal Jaroš Michal Jaroš | 11. listopadu 2009 v 19:52 | Reagovat

Evropský soud pro lidská práva se skutečně vyznamenal. Jedná se o naprosto neslýchané rozhodnutí. Itálie, stejně jako každý jiný suverénní stát má právo si do svých tříd umístit jakýkoliv symbol a nikdo nemá právo do tohoto rozhodnutí zasahovat. "Dojímá" mne také fakt, že se někdo v této otázce obrátil na soud. Kříž s ukřižovaným Ježíšem Kristem musí skutečně neuvěřitelně pobuřovat. Myslím, že tento případ je skutečně ohromným příkladem lidské malosti, která musí každého rozumného člověka přivádět k šílenství.

2 Petr Petr | 12. listopadu 2009 v 10:12 | Reagovat

Jen bych trochu poupravil Tvá vyjádření ohledně vztahu ESLP a EU/ES - "pranic společného" vskutku neodpovídá. Pokud jde o rozhodování, tak Evropský soudní dvůr se v otázkách lidských práv často nechával a nechává ESLP inspirovat. V jednom z nich dokonce prohlásil, že na jeho rozhodování navazuje. Jejich judikatura je tedy poměrně provázaná.

Jinak pravdou je, že funguje na principu mezinárodního práva veřejného, ale myslím, že pokud jde o vynutitelnost rozhodnutí, je na tom přece jen lépe, než říkáš.

Dovolím si nesouhlasit i s tím, že by šlo o nový projev. Naopak - myslím, že právě ony "hardcore evropské státy" (spíš než Rusko a východní země) jsou přeborníky v politické korektnosti. Vzpomeňme na ony šílené diskuse o šátcích a křížích ve Francii. V Německu už se myslím kříže na stěnách taky řešily. Zdá se, že Evropa ve snaze o multikulturalismus nahradila svou vlastní kulturní identitu právě multikulturalismem a přišla tak o svou podstatu. Jediným povoleným náboženstvím je pak náboženská tolerance. Jedinou společnou hodnotou je konzum. Je to smutné, ale je to tak už déle. Jsem rád, že se proti tomu bouříš.

3 Petr Petr | 12. listopadu 2009 v 10:14 | Reagovat

[2]: To je to evropské sebemrskačství. Děláme si trable sami.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama