Naivní pacifisté....

26. září 2009 v 12:14 | Dandy |  Politika
2O. století bylo svědkem 2 ničivých světových válek, které si dohromady vyžádaly 6O milionů životů. Ani po té druhé a ničivější z nich nemohla být řeč o míru. Druhou světovou válku plynule následovala válka studená a s ní neodmyslitelně spjaté jaderné zbrojení.
Lidé měli po zkušenosti z let 1939 až 1945 obavy z vypuknutí dalšího a mnohem ničivějšího konfliktu, který by mohl znamenat zkázu pro celé lidstvo.

Příklon některých lidí k bezbřehému pacifismu by se mohl zdát jako přirozená reakce na reálnou hrozbu zničení lidstva. Během studené války se stala na Západě fenoménem hnutí požadující mír a odzbrojení. Myšlení přívrženců těchto hnutí však bylo naivní až prostoduché. Ne nadarmo byli takoví lidé nazýváni pro ně nelichotivým, ale o to přiléhavějším označením "užiteční idioti."
Usilovalo sice o mír, nicméně tím, ať už úmyslně či nikoli napomáhalo totalitnímu Sovětskému svazu. Zatímco na Západě mohli tito "bojovníci za mír" beztrestně projevovat své názory na zbrojení západních států, v sovětském bloku by čekalo lidi, veřejně projevující nesouhlas s válkychtivostí Sovětského svazu a jeho satelitů, několik let vězení a šikanování ze strany tajné policie příslušného státu.
V 60. letech 20. století bylo zejména ve Spojených státech aktivní hnutí proti válce ve Vietnamu. Naivitu hippies, kteří se stali symbolem odporu k militarismu a vyprázdněnosti
konzumní západní společnosti, lze ještě omluvit jejich mladým věkem.
Zcela nepochopitelný je ale až perverzní rozměr odporu k vietnamské válce u herečky Jane Fondové. Tato hollywoodská celebrita neváhala dát najevo svůj názor takovým způsobem, že se vyfotila s těmi nejodpornějšími severovietnamskými komunistickými zabijáky.
O 40 let později nemohla zapřít svůj "pacifismus" odmítáním války v Iráku. Budiž ji připočteno k dobru, že tentokrát se alespoň nenechala zvěčnit na společné fotce se Saddámem Husajnem ani iráckými vojáky. Nevím o tom, že by ji někdy napadlo postavit se na odpor třeba proti napadení Gruzie Ruskem.
"Mírové" hnutí vehementně hájilo vědomě či nevědomě zájmy SSSR i v 80.letech. Aktivní bylo v protestech proti politice hvězdných válek amerického prezidenta Ronalda Reagana. Záběry z počátku 8O. let ukazující protesty proti umísťování amerických pershingů na území tehdejšího Západního Německa evokuje pocit analogie s protiradarovými svazáky z hnutí Ne základnám v čele s Janem Tamášem. Ti se zase spolu s pány Paroubkem, Zaorálkem a dalšími "soft" a "hard" komunisty stali advokáty zájmů nástupnického Ruska a Íránu.
Bez odezvy pacifistů nemohla zůstat ani již zmíněná válka v Iráku. Největší odpor vyvolala podobně jako každá válka vedená USA u lidí z obou okrajů politického spektra, tj. anarchistů, komunistů, zelených i pestrý vějíř krajně pravicových uskupení. Pozadu nezůstala v mnoha zemích i levice umírněná.
Při jedné demonstraci se mezi mnohými transparenty vyjímal nápis "Bůh řekl nezabiješ." Pravděpodobně věřící lidé se nevědomky bohužel stali užitečnými idioty Saddáma Husajna. Samozřejmě, že jakékoli zabíjení je špatné a každá válka, byť sebespravedlivější, přináší nevinné oběti. Pokud bylo šesté přikázání Desatera jejich hlavním důvodem proti válce, tak by museli stejně důsledně odsuzovat masakry civilistů v Halabdže, Al-Dudžailu, jakož i napadení Kuvajtu v roce 1990. Ani v jednom ze tří případů nevím o žádných podobných demonstracích podobným těm z doby před zahájením druhé války v Zálivu.
Jakkoli mohou být úmysly pacifistů ušlechtilé, nechtěně tím nahrávají do karet těm největším "lotrům" světa. Na takové lidem, co týrají lidi ve svých diktátorských režimech, ohrožují bezpečnost světa a vydírají demokratické státy, neplatí nic jiného než síla.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Coach Sunglasses Coach Sunglasses | E-mail | Web | 23. června 2011 v 11:25 | Reagovat

I have thought so much about this blog, thank you for your share, if any question, I will be here again to review it. Thank you.

2 Coach Sunglasses Coach Sunglasses | E-mail | Web | 23. června 2011 v 11:25 | Reagovat

Thank you for the information ..well appreciated!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama