Afghánistán a Irák: Dva „druhé Vietnamy“?

10. září 2009 v 16:04 | Dandy |  Politika
Zítra tomu bude již osm let, kdy Spojené státy vedou boj proti terorismu. 11. září 2001 bývá často přirovnáváno k útoku na Pearl Harbour, přiměl USA ke vstupu do druhé světové války. Ve druhé světové válce se Spojené státy octly mezi vítěznými mocnostmi a můžeme říct, že od skončení zatím největšího konfliktu v dějinách můžeme o USA mluvit jako o skutečné supervelmoci. Před druhou světovou válkou uplatňovaly USA ve velké míře izolacionismus a přes svoji vojenskou a ekonomickou sílu se pramálo angažovaly mimo americký kontinent.
Války v Afghánistánu a Iráku bývají naproti tomu často srovnávány s ozbrojeným konfliktem, který pro USA znamenal možná největší ponížení v dějinách - válkou ve Vietnamu. Mezi zmíněnými konflikty můžeme najít zdánlivé paralely. Svoji povahou se ale jedná o diametrálně odlišné konflikty. Tvrzení, že historie se opakuje zde rozhodně neplatí.
Zejména válka v Iráku vyvolala svými civilními oběťmi stejně jako ta vietnamská ztrátu prestiže USA. Také ztráty na životech vojáků srážely popularitu prezidenta George Bushe do suterénních čísel a na konci jeho druhého funkčního období ho podporovala pouze pětina Američanů. Podobně strmý pokles své popularity zapříčinila vietnamská válka prezidentu Lyndonu Johnsonovi. Právě nízká obliba u voličů donutila Johnsona znovu se neucházet o křeslo amerického prezidenta.
Zatímco americké ztráty za celou dobu války ve Vietnamu se pohybují kolem 60 tisíc padlých a nezvěstných, nynější počet padlých amerických vojáků v Afghánistánu je 810 a v Iráku 4300. Za 8 let válek v Iráku ztratily USA méně než desetinu počtu padlých ve svém devítiletém angažmá ve Vietnamu. Přesto je válka v Iráku pro většinu Američanů nepopulární a pod hranicí 50 % se octla i podpora války v Afghánistánu, která měla v USA i ve zbytku světa mnohem větší podporu než ta irácká.
Američané jsou dnes mnohem méně ochotni nasazovat své životy na obranu své země či při prosazování svých velmocenských zájmů. Válku jsou ochotni podporovat pouze do chvíle, kdy počet obětí překročí pro ně neustále se snižující únosnou mez.

Irák rozhodně nelze srovnávat s pro Američany dlouho traumatickou válkou ve Vietnamu. Nenaplnily se sice představy amerických neokonzervativců o Iráku jako vzorové zemi a "majáku" pro demokratizaci Blízkého východu. Navzdory dřívějším Obamovým prohlášením o zbytečnosti setrvávat dále v Iráku se zde celková bezpečnostní situace zlepšila. Zásluhu na tom má navýšení počtu vojáků a taktika generála Petraeuse spočívající v naklonění si místního obyvatelstva. Fiasko se nakonec konat nebude, přinejmenším záběry á la Američané zběsile prchající v helikoptérách ze střechy svého velvyslanectví v Saigonu před severovietnamskou armádou nám Irák nejspíše nepřinese.
Pokud válka v Iráku snese srovnání s některým z konfliktů v minulosti, tak s válkou v Koreji. Válka v Iráku skončí pro USA pravděpodobně "remízou", protože nejspíše nedojde k uskutečnění jejích původních plánů, ale zároveň nebude znamenat jejich porážku. Úplně stejně skončila i válka v Koreji. Kromě jejího polovičatého výsledku můžeme další významnou analogii s konfliktem na Korejském poloostrově najít v nízké popularitě prezidentů Bushe a Trumana na konci jejich funkčních období.
Mnohem obtížnější se naopak začíná jevit situace v Afghánistánu, která se spojeneckým jednotkám začíná vymykat z rukou. USA vyhrály studenou válku i přes svoji porážku ve Vietnamu. Oblast Blízkého východu má strategicky mnohem větší význam než bývalá Indočína. Ne náhodou zvítězily Spojené státy ve studené válce mj. i získáním rozhodujícího vlivu v tomto regionu. Stažení sovětských vojáků z Afghánistánu v únoru 1989 bylo předzvěstí pádu sovětského impéria, ale také budoucích amerických problémů.

Případná Porážka v Afghánistánu by měla nejen pro USA, ale i pro všechny západní státy katastrofální následky. Povzbudila by teroristy v jejich činnosti, měla by výrazně destabilizující vliv na okolní země a Spojené státy by se z ní velmi těžko vzpamatovávaly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sanket Sanket | E-mail | Web | 30. září 2011 v 5:06 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama