....a agresivní dutohlavci

28. září 2009 v 14:08 | Dandy |  Společnost
V minulém článku jsem psal o naivitě pacifismu, k němuž se mnozí přiklonili ze strachu z ničivého válečného konfliktu. Většina Evropy naštěstí už několik dekád žádnou válku ani strádání nezažila a žádný konflikt nám zatím bezprostředně nehrozí. Snad právě proto, že zejména mladší generace u nás válku nepoznala, zažívá nyní západní společnost jev opačný - růst agresivity mezi lidmi.
Pouze špičkou ledovce jsou útoky studentů na školách, kdy šílený útočník vtrhne do budovy a
vezme život několika lidem, včetně sebe. Naposledy otřásl takový útok letos v březnu německým Winnendenem. Osmnáctiletý Tim Kretschmer zde postřílel 16 lidí a na závěr obrátil zbraň proti sobě.
Najde se navíc bohužel mnoho takových, pro něž je jejich násilné chování vůči druhým zdrojem exhibicionismu. Na serveru Youtube kolují tisíce videí ukazující šikanu spolužáků a zesměšňování učitelů. Proč to také zatajovat, vždyť za něj hrozí jen ředitelská důtka nebo maximálně dvojka z chování. Pokud nějaký trest opravdu dostanou, vnímají je jejich vrstevníci jako "hrdiny třídy."
O růstu agresivity a vulgarity ve společnosti svědčí i obsah pořadů vysílaných zejména v komerčních televizích. Zálibu značné části lidí ve vulgaritě a urážlivém chování vůči druhým odkryly v celé nahotě reality show Big Brother a Vyvolení. Takové pořady by rozhodně nemohly najít místo v hlavním vysílacím čase televizních kanálů žijících z příjmů z reklam, kdyby nemohly oslovit průměrného diváka.
Některým zvláště pubertálním i adolescentním jedincům je zřejmě velmi líto, že nemusí narozdíl od svých tatínků či dědečků podstoupit martyrium dvouleté základní vojenské služby. Svůj volný čas tráví hraním bojových her jako paintball nebo airsoft. V terénu se pohybují v uniformách, co jsou na první pohled k nerozeznání od těch opravdových vojenských Pokud svoje zbraně nezneužívají k ubližování nehráčům, jako to před vykonáním svého nejhrůznějšího činu dělal zmíněný Tim Kretschmer, nikomu to vadit nemůže. Proti gustu žádný dišputát, jak se říká.
Docela by mě ale zajímalo, zda by dorůstající hochy paintball či airsoft bavil i po absolvování dvou let komunistické vojny. Šikana od "starých mazáků, neustálé buzerace nesmyslnými požadavky důstojníků, mytí podlahy kartáčkem na zuby a škrabání brambor ve dvě v noci by většině z nich zálibu v hraní na válku spolehlivě vymlátily z hlavy. Ba co více, stali by se z některých možná pacifisté ne nepodobni těm, o nichž jsem psal minule. Při smýšlení některých z nich bych se tomu vůbec nedivil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama