Všichni Obamovi muži (a žena), aneb kupředu levá

26. srpna 2009 v 22:31 | Dandy |  Politika

Nejmocnější stát světa má už více než půl roku ve svém čele prvního Afroameričana (což je pravda pouze poloviční, protože jeho matka je bílá). Je však nepochybně nejliberálněším americkým prezidentem od dob Jimmyho Cartera.
Svoji rétorikou se zejména během volební kampaně snažil vystupovat jako umírněný centrista. Není také bez zajímavosti, že větší pozornost si poprvé získal svým projevem, kde básnil o tom, že není liberální a konzervativní Amerika, ale je pouze jedna. S něčím podobným přišli už mnohem dříve na opačné straně Atlantiku zelení. Zelení mají v oblibě tvrzení, že nejsou napravo ani nalevo. Známá politologická poučka ale říká, že "kdo není napravo ani nalevo, je nalevo."
To platí bezesporu i o Baracku Obamovi. Organizace American Conservative Union (ACU), blízká republikánům i prodemokratická Americans For Democratic Action(ADA) se vzácně shodují na Obamově liberálnosti. Podle ACU hlasoval jako senátor mezi léty 2005 a 2007 Obama konzervativně pouze v 7,67 % případech. Podobná čísla nám předkládají i pozorování ADA: V uvedených letech v 90 % podpořil liberální návrhy. Při své volební kampani a zvláště po nástupu do úřadu musel v mnohém otupit své ostří, aby si neznepřátelil strategicky důležité středové voliče. O několik měsíců musel posunout nerealistický termín stažení amerických vojáků z Iráku do 16 měsíců po nástupu do úřadu. Levicového liberála v sobě nezapřel ani při navrhování či dokonce jmenování některých veřejných činitelů. Umírněnost je totiž pro mnohé z nich něco na parseky vzdáleného.
Těsně po nástupu do funkce navrhl do funkce šéfa National Intelligence Council, jedné z nejdůležitějších zpravodajských složek, Charlese Freemana. Tento "diplomat" proslulý svým kritickým postojem k Izraeli obhajoval brutální potlačení protestů čínských studentů na Tchien An Men. Jedinou chybou Čínských komunisrů byl podle Freemana pozdní zásah proti demonstracím. Čína však nebyla jediná nedemokratická země, s níž sympatizoval. Jeho náklonnosti se těšila i konzervativně islámská Saúdská Arábie. Protože se Freeman
pro své radikální postoje stal těžko stravitelným i pro demokraty,
musel Obama svůj návrh nakonec stáhnout.
Druhým člověkem, jehož jmenování vzbudilo kontroverze, se stala Sonya Sotomayerová. Obama jí jmenoval jako soudkyni ú Ústavního soudu. Její výrok "soud je místo, kde se dělá politika" hovoří za vše. Sláva nestrannému a politicky nezaujatému soudnictví....
Zvláštním poradcem pro tvorbu zelených pracovních míst (tzv. green jobs tzar) se stal další "umírněný". Lidskoprávní aktivista Van Jones, který se dříve prohlašoval za komunistu. Vedl středisko pro lidská práva, zaměřené na sociální nespravedlnost a kolektivní práva. O jeho umírněnosti si můžeme udělat jasnou představu z jeho eseje, napsaného během rasových nepokojů v Los Angeles z roku 1994: " Bojovali jsme za spravedlnost. Nášim požadavkem byla změna systému. Velká revoluční chvíle konečně nastala. Náš čas přišel."
Aby toho nebylo málo, jmenoval Obama zmocněncem pro vědu enviromentalistu Johna Holdrena. Ve své knize Ecoscience: Population, Resources, Enviroment napsané ve spolupráci s Paulem a Annou Ehrlichovými, doporučoval v zájmu kontrolovaného růstu populace otrávení pitné vody sterilizanty. Ze stejného důvodu se také stavěl za vytvoření planetární vlády. Kromě toho prosazoval nucenou sterilizaci po druhém či třetím dítěti.
V následujících nejméně tří a půl letech
se tedy rozhodně máme na co těšit. O levicové excesy určitě nebude po osmi letech vlády republikánů nouze. Krotit je může jedině vítězství republikánů ve volbách do Kongresu v příštím roce. To je zatím velmi nepravděpodobné. Republikáni se teď nachází v hluboké defenzivě a demokraté pevně svírají otěže vlády nad Bílým domem i Kapitolem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama