Political compass: Alternativa k pravolevému dělení?

10. srpna 2009 v 23:42 | Dandy |  Politika
Tradiční pravolevé dělení politického spektra se mnohdy může jevit jako problematické. Každá země totiž prošla odlišným dějinným vývojem, a velmi rozdílné je ve světě často i vnímání pojmů pravice či levice.
Pravolevé dělení se užívá už od dob francouzské revoluce, tedy více než 200 let. Protože se dnes politika dotýká mnoha dalších oblastí lidského života a zejména ve 20 století se v ní objevila nová témata, o nichž by se lidem na konci 18. století ani nesnilo, mohou mít
někteří pocit, že pravolevá škála dnes představuje něco zastaralého, ba možná i překonaného.
Alternativní dělení politického spektra nabízí test politické orientace s názvem political compass.
Hlavním rozdílem oproti pravolevé škále je dvojdimenzionální dělení. Dvě přímky značící jednotlivé dimenze politického spektra se střetávají uprostřed a vytvářejí 4 kvadranty.
Prvním rozměr je ekonomický. Jedná se vlastně o dělení na pravici a levici jaké známe z Česka. U nás totiž hraje nejdůležitější roli při dělení politického spektra postoj k ekonomickým otázkám. Asi nikoho nepřekvapí, že ten, kdo se umístil někde hodně napravo, je zastáncem laissez faire ekonomiky, nízkých daní a volného trhu. Naopak ti na levé části budou preferovat plánované hospodářství a kolektivní vlastnictví.
Druhá dimenze se týká společenských otázek, resp. jak se dotyčný staví k autoritám a institucím jako je rodina. Jedinci, kteří se vysoko umístili v horních kvadrantech, tíhnou k extrémnímu autoritářství, naproti tomu ti "níže položení" inklinují k anarchistickým tendencím.
V další části článku přijde na řadu charakteristika jednotlivých kvadrantů:
Lidé, kteří se umístili (stejně jako já J ) v pravém horním kvadrantu, patří nejspíše mezi konzervativně smýšlející. Tržní ekonomiku považují za nejlepší ze všech (případně nejlepší ze všech špatných) ekonomický systémů. Důležité je pro ně i respektování autorit a úcta k tradičním hodnotám.
V pravém dolním rohu se nachází všichni, kterým vadí zasahování státu do všech oblastí lidského života a ekonomiky. Stát považují za nutné zlo a mezi jejich oblíbená hesla určitě patří laissez faire.
Naopak pro lidi co se umístili v levém horním kvadrantu, je ideálem všeobjímající stát. Takoví lidé mají nezřídka sklony k totalitarismu. V tomto kvadrantu by se našli diktátoři nejrůznějšího smýšlení, ať už se jedná o komunisty, fašisty či snad dokonce teokraty. Ideologie může být odlišná, ale výsledky se podobají jako vejce vejci…….
Názory lidí v posledním levém dolním kvadrantů představují negaci postojů autora. Charakteristická je pro ně nedůvěra k establishmentu a velkým korporacím. Mnozí z nich trpí paranoiou ze spiknutí mocných a ti z Česka navíc patří mezi pravidelné návštěvníky obskurního internetového plátku zvaného Britské listy.
Výsledky testu je ale nutné brát s rezervou, protože ani sebelépe sestavený test nemůže dokonale reflektovat naše politické postoje. Stejně naivní by bylo očekávat, že 2D politické dělení nahradí dosavadní pravolevé. Dvojdimenzionální dělení politického spektra se sice může jevit jako přesnější, nicméně má jednu obrovskou nevýhodu. Je totiž o mnoho komplikovanější než jednoduché rozdělení na levici a pravici.
Dvojrozměrné spektrum proto asi navždy zůstane doménou politických fajnšmekrů a všichni politologií nedotčení budou nadále žít v "nudném" jednorozměrném světě pravice a levice. Pro šílence do politiky mám dole dva odkazy na testy podobné politickému kompasu.
Jenom malé upozornění: Oba jsou určeny primárně Američanům. Pokud ale chcete zjistit, zda jsou vám názorově bližší republikáni, demokrati či dokonce libertariani, mohu vřele doporučit.

Odkazy:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama