O kultuře omlouvání

13. srpna 2009 v 12:19 | Dandy |  Politika
Kultura odmlouvání neodmyslitelně patří k nové politicky korektní morálce. Zejména v zemích s minulostí kolonialismu, otroctví případně obojího je dokonce považována za součást bontonu.
Ukázkovým příkladem politika kajícího se za viny svých předků je australský premiér Kevin Rudd. Jedním z jeho prvních kroků po své zvolení v listopadu roku 2007 byla omluva původním obyvatelům, tzv. Aboriginům, za příkoří způsobená bělochy.
Několik měsíců před ním se k podobnému činu odhodlala i Velká Británie, která se 200 let po zrušení otroctví omluvila za své počínání. Připojila se i anglikánská církev a sypala si popel na hlavu. I ona totiž v dávné minulosti profitovala ze služeb levné pracovní síly otroků.
Pozadu nemohla zůstat ani země s nejdelší tradicí politické korektnosti - Spojené státy. Uprostřed loňských prázdnin schválila po Senátu i americká Sněmovna reprezentantů usnesení obsahující omluvu za otroctví. Lítost nad zotročováním černochů vyjádřilo před už před tím pět převážně jižanských států: Alabama, Maryland, New Jersey, Severní Karolína a Virginie.
Přestože stát Colorado vznikl až po oficiálním zrušení otroctví, nedal se zahanbit a jeho zákonodárci schválili usnesení přirovnávající masakry Indiánů v 19. století k holocaustu. Za utrpení způsobené v minulosti Indiánům se kála i země javorového listu. Kanadský premiér Stephen Harper se omluvil domorodým obyvatelům za odebírání dětí a jejich násilné umisťování do internátních škol.
Evropané jistě způsobili během svého kolonialismu domorodým obyvatelům mnoho utrpení a lpí na nich krev tisíců nevinných lidí. Nezodpovězenou otázkou zastánců politicky korektního chování ale je, za jak staré zločiny je třeba se ještě omlouvat a kdy už je vše "promlčené".
Omluví se někdy Mongolové za své pustošivé tažení napříč eurasijským kontinentem? Vždyť nájezdy hord se úrovní páchaných zvěrstev vyrovnaly a možná i předčily chování otrokářů, čímž samozřejmě nechci otroctví v žádném případě omlouvat. Omluva od Mongolů však v nejbližší době rozhodně nehrozí. Pro většinu Mongolů je Čingischán ztělesněním národní hrdosti.
Jen ten největší naiva může očekávat, že se Arabové někdy omluví za své třináct století staré šíření islámské víry ohněm a mečem. Omlouvání se za přečiny dávné minulosti je výsadou zemí patřících k západnímu civilizačnímu okruhu. Lidé žijící mimo něj se musí nad takovým chováním podivovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Michal Jaroš Michal Jaroš | E-mail | 24. září 2009 v 20:45 | Reagovat

Jelikož znám autora článku osobně a vím, že je křesťanem, dovolím si drobné rýpnutí. Autor si pokládá řečnickou otázku zdali se někdy Arabové omluví za šíření islámu ohněm a mečem. Omluví se někdy jednotlivé evropské státy spolu s církví za křížové výpravy, při kterých ve jménu Ježíše Krista tekly potoky krve také žen a dětí? Omluvíme za znásilňování, rabování a pustošení?

2 Autor Autor | 24. září 2009 v 22:13 | Reagovat

I samotná katolická církev podlehla této politicky korektní mánii a v minulosti omlouvala za ledacos, křížových výprav nevyjímaje. Je určitě dobře, že projevila schopnost vlastní sebereflexe. Na druhé straně ale samotnými omluvami  zločiny staré několi století už bohužel odčinit nemůže.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama